Web Tasarıma Uygun Yazı Tipleri Nasıl Seçilir?

Codeliva Blog > Web Tasarıma Uygun Yazı Tipleri Nasıl Seçilir?
17 Eylül 2021

Harika bir web tasarımı oluşturmak istediğinizde düşünmeniz gereken bir sürü şey vardır. Bunlar, grafik tasarlamak, renk seçmek, doğru görüntülerin dizaynını sağlamak gibi çoğaltılabilir. Lakin geliştiriciler bir web sitesini oluştururken göz ardı ettikleri bir şey var ki o da yazı tiplerini belirlemektir. Bahsettiğimiz konu küçük bir şey gibi görünebilir ancak dikkat edildiğinde bir web sitesini değiştirme gücü vardır. Tasarımda seçilen yazı tipi tasarıma uygun ve doğru seçildiğinde çok büyük bir etki yaratabilir. Hadi gelin birlikte bunun nasıl olduğuna bakalım.

Marka yönergelerini kontrol etmek
Markalama yönergeleri, markanızın öğelerinin nasıl kullanıldığını tanımlar. Marka bilinci oluşturma yönergeleriniz uyumlu marka bilinci oluşturma için önemli bir araçtır. Tasarımcınız olan size markanızın renklerinizi, logonuzu ve elbette tanımlayan çeşitli öğelerini birbirine bağlamanıza yardımcı olacak bir kurallar dizisidir. Bu nedenle üzerinde çalışmak için halihazırda bir marka bilinci oluşturma rehberiniz varsa, web tasarımınızı oluştururken buna bağlı kaldığınızdan emin olun. Henüz bir markanız yoksa nasıl oluşturmanız gerektiğini aşağıda sizler için Konya web tasarım ekibi olarak ele aldık.

Tutarlılığın Önemi
Web tasarımınızı oluştururken bazı yeni yazı tiplerini denemek isteyeceksiniz, ancak denemeyin! Web sitenizi ziyaret eden biri kartvizitinizi her aldığında, bu, markanızın küçük bir anlık görüntüsü ve genel iş tasarımıdır. Markanızın bu algıları birlikte tam ve uyumlu bir hale gelmelidir; Aksi takdirde, markanız tanınmadan bir karmaşa gibi görünebilir. Bu nedenle dijital platformlarınızda ve basılı materyallerinizde renk ve stil açısından yazı tiplerini tahmin ettiğiniz gibi tutarlı olmak çok önemlidir.

Mevcut marka yazı tipinizi eşleştirin
Marka yönergeleri, web tasarımınıza hemen entegre edebilmeniz için markanız tarafından kullanılan yazı tiplerini ve ailelerini, yazı tipi boyutlarını ve yazı tipi hiyerarşisini içerecektir. Ancak markanız bilinmeyen yazı tipleri kullanıyorsa, Codeliva olarak ücretli ve ücretsiz birkaç site önerebiliriz: Ücretli site olarak, Myfonts.com'daki "WhatTheFont" işlevi gibi araçlar, ilgilendiğiniz yazı tipi adını belirlemenize yardımcı olabilir. Ücretsiz olarak, dafont.com ve fonttr.com sitelerini kullanabilirsiniz. Markanız özel tipografi kullanıyorsa, tasarımcınız web tasarımınızda kullanmak için benzer görünümlü web yazı tiplerini bulmaya çalışacaktır. Farklı web tarayıcıları nedeniyle, özel tipografiniz istediğiniz kadar net ve temiz görünmeyebilir, bu nedenle birçok web tasarımcısı marka tipografinize mümkün olduğunca uyması için Google yazı tiplerini kullanır. Henüz yazı tipleriniz ve talimatlarınız yok mu? Marka yazı tipinizi henüz seçmediniz mi? Web tasarımınız için yazı tipi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

Marka Kimliğinizi Tanımlayın
Tasarımınızın uygun olması için seçiminiz marka kişiliğinizi temsil etmelidir. Eğlenceli ve ilginç, geleneksel veya minimalist ve modern bir işletme türü müsünüz? İşinizi retro, klasik, avangart, korkak olarak tanımlar mısınız?

Markanızın benzersiz kişiliğini anlamanıza yardımcı olacak daha fazla soru için yazımızı incelemeye devam edin. Bu temel soruları cevapladıktan sonra marka kişiliğinizi daha iyi tanıyacak ve web tasarımınızla nasıl bir görünüme sahip olmanız gerektiğini anlayacaksınız. Marka kimliğinden yola çıkarak artık markanıza uygun fontları bulabilirsiniz.

Markanıza Uygun Yazı Font Belirlemek
Diyelim ki havalı ve modern bir havaya sahip bir vintage giyim mağazanız var. Başlıklar için eski ve zarif yazı tipini metin için klasik bir sans serif yazı tipiyle karıştırabilirsiniz. Örneğin, başlıklarınız için Arvo gibi iyi bir yazı tipi kullanırsanız, bu gövde metniniz için okunabilirliğiyle bilinen Open Sans gibi bir sans-serif iyi bir fikirdir. Bu size dengeli ancak modern bir görünüm kazandıracak ve markanız ve retro ile mükemmel bir şekilde uyum sağlayacaktır. Ya da üst düzey bir hukuk firması veya kozmetik markası olduğunuzu ve tipografinizin bir güven ve profesyonellik dokunuşu taşıdığını varsayalım. Frank Ruhl Libre Playfair Display gibi serif yazı tipleri ile aynı anda hem klasik hem de zarif görünebilirsiniz. Marka kimliğiniz için hangi yazı tipini seçerseniz seçin, kullanımı kolay ve çoğu tarayıcı için uygun olan web için güvenli bir yazı tipi seçtiğinizden emin olun. Web güvenliğinin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Uygun Marka Yazı Tipi Oluşturma
Markanızı oluşturacak uygun yazı tipini arıyorsanız markanızın adını ve sektörünüzün markanızla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Sektörünüze özgü oluşturacağınız marka ile birtakım şeyleri özleştirebilmeniz ve bunları logonuza ekleyebilmeniz için bu yönergeleri belirlemek gerekir.

Marka bilinirliği yakalamak bir sektör için olmazsa olmaz bir konudur. Marka bilinirliğini yakalamanın ilk adımı ise bağlantılar kurmaktır. Markanız ile sektörünüzü çağrıştıracak ögelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin bir petshop sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz ve bir web sitesine ihtiyacınız var. Her şeyden iyi bir tasarıma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tasarımı yapacak kişi markanızı en iyi tanımlayan ögeleri tanırsa web tasarımınızı da ona göre oluşturur. Markanızda petshopu anımsatacak hayvan figürleri bulundurmanız bu noktada önerilir. Böylece logonuza ilk bakışta bir algı oluşturabilecek ve akılda kalıcılığını sağlayabileceksiniz. Sonrası tamamen tasarımcınızın hayal dünyasına kalır. Sizde sektörünüze uygun bir marka oluşturmak istiyorsanız sektörünüzün ihtiyaçlarını belirlemeli, müşterilerinizin sizden beklentilerini değerlendirmelisiniz. Bu yöntemleri kullandığınızda harika markalar ortaya çıkarabilirsiniz. Tasarımcınızla paylaştığınız bilgiler ile de muhteşem logo ve tasarımlar elde edebilirsiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız Konya web tasarım ekibinin uzman kadrosundan ve marka bilinirliği çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

Güvenli Web Yazı Tipleri Nelerdir?
Güvenli bir web yazı tipi kullanmak, ziyaretçilerin bunları düzgün bir şekilde görüntülemek için bilgisayarlarında belirli bir yazı tipinin yüklü olması gerekmediği anlamına gelir. 10 veya daha fazla yıl önce, yaklaşık 13 yazı tipi ailesi vardı ve web tasarımcıları, çoğu bilgisayar sisteminde görünen bu birkaç yazı tipini kullanmaktan emin olmak zorundaydılar. Bu günlerde kullandığımız altın standardı ise herhangi bir web tarayıcısında görünen Google Fonts'tur.

Pek çok markanın web tabanlı olmayan yazı tipleri olarak özel yazı tipleri kullandığını unutmayın. Bu durumda, geliştiriciler yazı tipini "web için güvenli yazı tipine" dönüştürmek için yazılımını kullanabilir. Ancak bazen bile bu, özellikle tipografinizin net olmasını istiyorsanız ekranda olacağını garanti etmez. Bu nedenle tasarımcılar genellikle tüm web tarayıcılarında iyi görüntülenen benzer, web güvenli, ücretsiz yazı tiplerini bulma zorluğuyla karşı karşıya kalırlar.

Hangi Yazı Tipleri Web İçin Uygundur Ve Bunlar Neden Önemlidir?
Web için mükemmel yazı tipini aradığınızda, en iyi seçeneğiniz Google Yazı Tipleri kitaplığına göz atmaktır. Çoğu kez buralara göz atarken aradığınızı bulabilirsiniz. 800'ün üzerinde ücretsiz lisanslı yazı tipiyle, bunlar web için güvenli yazı tiplerini bulmak için en iyi yerlerdir. Eğer bu yazı tiplerini yığınlarınıza eklerseniz, hemen hemen herkes sayfanızı doğru bir şekilde görecektir. Bu font kütüphanesi web servisinde istiflendiğinden, dünyanın her yerindeki ziyaretçileriniz aynı fontla tamamen aynı sayfayı göreceklerdir. Ayrıca bu, diğer tüm tarayıcılarda ve cihazlarda varlığınızın aynı olmasını sağlar.

Web Sitesi Tasarımında Farklı Yazı Tiplerini Birleştirme
Bir web sitesi oluştururken birden çok yazı tipine ihtiyacınız olacaktır. Yazı tiplerini birleştirirken izlemeniz gereken üç temel kural vardır:

  • Fontları birleştirmek için ilk temel kural, hiçbir zaman tek bir fontta üçten fazla font kullanmamaktır.
  • İkinci temel kural seçtiğiniz dosyaların birbirini tamamladığından emin olmaktır.
  • Üçüncü kural ise, bağlı kalmak isteyeceğiniz üçüncü kural, her zaman aralarında bir hiyerarşi oluşturmaktır.

Eylemde şuna benzer: İlk olarak, en çok görünen ve başlıklar için kullanılması gereken bir ana yazı tipi. İpucu: Siz bu yazı tipini logo stilinizle eşleştirebilirsiniz. Genellikle ana yazı tipinizin olmasını istersiniz Rubic Siyah gibi ağır yazı tiplerini veya başlıklar için Nunito gibi hafif yuvarlak yazı tiplerini gerçekten seviyorum, ancak seçtiğiniz yazı tipleri tamamen markanızın işinize bağlıdır. Ardından metin için kullanmak üzere ikincil bir yazı tipi seçin. Bu, daha uzun metin pasajları için kullanıldığında, hatta küçük metinlerde kullanıldığında kolayca okunabilir olmalıdır, böylece ana yazı tipi seçimlerimizi tamamlamak için Sans gibi bir yazı tipi seçebiliriz. Ve son olarak, üçüncü yazı tipiniz vurgulu bir yazı tipi olmalıdır. Bu yazı tipi, düğmelerde veya ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için metnin belirli kısımlarını vurgulamak için kullanılabilir. Monserrat gibi bir yazı tipi, seçimlerimiz ve ikincil dosyalarımızla iyi çalışır.

Farklı Yazı Tipleri Web Tasarımını Nasıl Etkiler?
Gogh'un dediği gibi, "İşler anlık olarak yapılmaz , bir dizi küçük şeyi bir araya getirir", bu yüzden yazı tiplerini akıllıca seçin. Yazı tiplerinin akıllı bir kombinasyonu, web sitesi tasarımınızı etkileyebilir. Yazı tipi seçimi tasarımın geri kalanıyla zahmetsizce karışır ve markaların neyi temsil ettiğini mükemmel bir şekilde tercüme eder. Buna tipografinin gücü denir.

Tipografinin gücünü kullanmak için bir web tasarlama yolculuğuna başladınız diyelim. Tasarımını yapacağınız sektör ise finans sektörü olduğunu varsayalım. Bu sektör için Konya web tasarımı ekibinin kullandığı en uygun yazı tipi şu şekildedir: hafif köşeli sans serif yazı tipiyle temiz ve modern bir görünüm elde edilir. Böylece web sayfasını ziyaret eden kullanıcılar bir finans sektörüyle alakalı sayfada olduklarını bilirler.

Sektörü Tanımlayan Yazı Tipini Belirle
Siteniz için doğru yazı tipini seçmek, tamamen ne elde etmek istediğinize bağlıdır. Stili ve tasarımı düşündüğünüzde, günün bir düzenine sahip olursunuz ve kendinizi dış dünyaya nasıl sunacağınızı belirlersiniz. Yazı tipleri seçimi bunu başarmak için harika bir araçtır. Klas, ciddi veya geleneksel olmak istiyorsunuz? O halde, kibar bir serif yazı tipi tercih edebilirsiniz. Modern ve minimalist bir izlenime sahip olmak ister misiniz? O halde, temiz bir sans serif yazı tipini kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır. Standart bir yazı tipi mi istiyorsunuz? Hemen hemen istediğiniz herhangi bir stile ulaşmak için yazı tiplerini birleştirin. Basitçe söylemek gerekirse, seçtiğiniz yazı tipi işletmeniz hakkında bilgi verir, bu yüzden akıllıca seçim yapın.

5 YAZI TİPİ VE KULLANIMI
Tipografinin geniş dünyasına bir eliniz ile dalma düşüncesi bile biraz can sıkıcı görünüyor olabilir. Ancak doğru bir öğrenme ile yazı tiplerinin ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Fontlar neredeyse diğer tüm öğelerden daha fazla hedef kitlenize anında bir mesaj ve bir duygu iletir, bu nedenle doğru yazı tipini seçmek çok önemlidir. Aşağıda yazı tiplerini gösteren tabloda her bir yazı tipinin kendine has karakteri olduğunu bilmekte fayda var.

Artık binlerce, binlerce farklı tarza sahip yazı tipi var ve tek bir fare ile kolayca erişebiliyorsunuz. Ancak projeniz için doğru yazı tipini seçtiğinizi bilmek hiç olmadığı kadar zor. Farklı yazı tiplerini ve en uygun oldukları türleri anlayarak doğru şeyi nasıl yaptığını öğrenmek için Konya web tasarım ekibinin hazırlamış olduğu makaleyi okumaya devam edin.

Font Anatomisi
Yazı tiplerinin türleri ve stilleri dünyasına dalmadan önce, yazı tiplerinin anatomisi hakkında birkaç şeyi anlamak yardımcı olabilir. Tüm yazı tipleri görünmez bir taban çizgisi düzleminde bulunur ve görünmez bir merkez çizgisine sahiptir.

Aşağıdaki tasarımda yazı fontu belirlenirken, başlık yüksekliği bir büyük harfin üst düzlemidir, büyük T harfinin üzerindeki düz çizgi gibidir. Çapraz çubuk, merkezi büyük harf H veya A'yı geçen çizgidir. H veya küçük b harfi gibi bazı harfler, buna yükselen, orta çizginin üzerine çıkan bir çizgi denir. Diğerleri tahmin ettiğiniz gibi taban çizgisinin altından geçer. Geleneksel rulmanlar, g'nin alt yarısı veya y'nin alt yarısıdır. Tüm harf şekilleri bu unsurlara sahiptir ancak kalınlıkları, şekilleri ve yükseklikleri "aileyi" veya içinde bulundukları yazı tipini etkiler. Aşağıdaki görseldeki gibi yer alır.

5 Yazı Tipi Türü İle Tanışın

1- Serif Yazılar
Serif yazı tipleri en orijinal klasik yazı tipleridir. Font diziliminde küçük ayaklar ve harflerle adlandırılırlar. Seriflerin geçmişi, şimdi serif dediğimiz şeyi, yukarı ve aşağı fırça darbelerini ateşleyerek yaratan Romalılara kadar uzanır. Serif yazı tipleri 15. Yüzyıl Roma’sında moda oldu ve üç yüz yıl boyunca sarayda kalmaya devam etti. Bu eşsiz tanım için bile yüzlerce daha küçük sınıflandırma olduğunu söyleyebiliriz. Sıradan bir gözlemci parçaları bir araya getirebilecek olsa da, bir tür inek ağırlık, yükseklik ve gerçek dingil mesafesi formu arasındaki inceliklerin yaratıldığı çağa dair ipuçları sağladığını açıklayabilir.

Meraklı olmayanlar için bilmeniz gerekenler: Serif yazı tipleri günlük hayatımızda, okuduğumuz tüm kitaplarda veya açtığımız belgelerde her yerde bulunur. Logolar ve kopyaları için tercih edilirler ve genellikle gezegendeki en çok yazı tipi olarak kabul edilirler. Gözlerimiz kısa başlıklardan uzun metin sayfalarına kadar her şeye bayılır.

2- Levha Serif Yazılar
Döşeme serifleri en etkileyici ve geniş yazı tipleridir. Reklam panolarında, afişlerinde ve 19. yüzyıl afişlerinde yer alan bunlar daha güçlü klasik ve sessiz seriflerdir. Bunlar, mesajlarını doğru mesafeden haykırmak için tasarlanmıştır. Daha sonra, daha uzun metinler için çalışan, her zaman popüler olan Clarendon'dan daha parlak biçimlere dönüştüler.

Zeminler neredeyse her zaman tasarıma vintage bir dokunuş katar ve inkar edilemez derecede sağlam bir atletizme sahiptir. Klasik şekiller, dışarıdaki herhangi bir marka için inanılmaz derecede iyi çalışır ve daha rafine modern sürümler hala eklemlenmemiş hissediyorsa, muhtemelen tüm daktilo yazı tipleri levhadan olduğu içindir.

3- Sans Serif Yazılar
Sans serifler, küçük serifler içermeyen yazı tipleridir. 19. yüzyılın ortalarında ortaya çıkmaya başladılar ama onlar "modern" çağ olarak adlandırılan otuzlu ve otuzlu yıllarda gerçekten çok sert vurdular. Daha kısa olanlar yeni ve gösterişli kabul edildiler. 19. Yüzyılın ortalarında Alman tasarımcılar geleneksel formlardan uzaklaşarak yeni fontlara yöneldiler. Bu fontlar Futura ve Helvetica gibi bugüne kadarki popüler ve ikonik yazı tipleridir. Biz tasarımcılar ise popüler ve modanın neresinde ne kullanılıyorsa dönem dönem takip etmek zorundayız. Geleneksel fontlardan bazen uzaklaşmanın iyi olduğunu bilerek döneme ayak uydurmalıyız.

Sans-serifler hala daha ekonomik, verimli, temiz ve modern bir seçim olarak görülüyor. Bunlar çeşitli boyutlarda da okunabilir ve daha az ayrıntılı şekilleri dijital ekranlara inanılmaz derecede katkıda bulunur. Sans serifler otoriter olarak iş görürler, iyi uzun paragraflar için iyi çalışırlar, başlıklar ve logolar gibi daha geniş kullanımlarda her zaman parlarlar.

4- Komut Dizini Yazı Tipleri
Komut dosyası yazı tipleri , bitişik el yazısı komut dosyasını taklit eden yazı tipleridir. Organizasyona davetiyesine benzeyen, resmi ve gündelik olarak iki kategoriye ayrılırlar. Resmi komut dosyaları, adlarından da anlaşılacağı gibi en karmaşık olanlardır. Bunlarda 17 ve 18. Yüzyıl üstatlarının harika el yazıları yer alır. Dalga adı verilen seriflerden başlayarak üst bukleleri ve süsleri ile hemen tanınırlar. Bunlar dikkatle ele alınmalıdır. Bunları uzun süreli kopyalar için kullanmak, bağımsızlık ilanına benzer bir anlayışa sahip olabilir. Ancak, davetiyeler veya romantik kitap kapakları için modası asla geçmeyecek ve herhangi bir tasarımı daha tarihi hissettirmek gerektirir.

Yirminci yüzyılda geliştirilen günlük yazı, hattatların ve daha çok tabela ressamlarının çalışmalarına benzer. Bu yazı tipleri daha çok eğik bir çizgi görünümündedir ve daha okunabilir durumdadır. Logo, poster ve broşür tasarımları olmak üzere daha rahat, şık, yalın bir duygu yaşatmak için oluşturulur.

5- El Yazısı Tipleri
Resmi veya gayri resmi yazının aksine, bitişik el yazısı yazı tiplerini on yıl önce bulmak zordu. El yazısı yazı tipleri genellikle, doğal el yazısının döngüsünü ve akışını taklit etmek yerine, bir komut dosyasındaki harflerin yapı ve şekil tanımından yoksundur. Ayrıca teknik olarak sans serif fontları bir davette olduğu gibi büyük harfler gibi görünmeyebilirler. Büyük çeşitlilik bitişik el yazısı yazı tiplerini tanımlamayı zorlaştırır, son zamanlarda şekil patlamasını görmek heyecan vericidir.

Kitap kapakları, posterler için harika çalışırlar ve tüm küçük işletmelerin yakalamak istediği yaratıcı ve benzersiz dokunuşu sağladıklarından tasarımda olması gerekir. Konya web tasarım olarak burada küçük bir dipnot verecek olursak; El yazısı fontları satın almadan önce dikkatlice düşünün. Bazen gerçekten farklı bir yazı tipi için aceleyle kısayollar alınır. Eğlenceli bir yazı tipi üstbilgileri için harikadır, ancak bazen tüm harf şekillerinden ve noktalama işaretlerinden yoksundur.

Yazı Tiplerini Birleştirebileceğiniz Bazı İpuçları
Köfte ve patates gibi bazı şeyler birlikteyken güzeldir. Yazılarda tıpkı bu şekilde bir arada olduğunda estetik bir görünüm ortaya çıkar. Bu uyumu yakalamak için bir kategoride olmaya gerek yok. Bu uyumu yakalamak kategorinin kendisini oluşturur ve farkı da bu yaratır. Doğru uyumu yakaladığınız yazı tiplerini tasarımınıza uyguladığınızda ahenkli bir dans şölenine sahip olursunuz.

Hızlı bir arama, bilgisayarınızda bulunan ve aramanız gerekebilecek yazı tiplerini kullanarak içindeki farklı yazı tiplerini birleştirmek için birçok özel öneri getirir. Birkaç genel yönerge: Tüm tasarım fikirlerinde olduğu gibi, kontrast anahtardır. Tüm büyük harfleri italik serif olmadan geçemezsiniz. İtaliklerin hafifliği, ağır ve karanlık ağırlığı sansı dengeler. Bazen farklı ailelerden yazı tiplerini eşleştirmek bile olmaz, çoğu serif ailesinin bir dizi kalınlık ve aralığı vardır, bu nedenle yazı tipi tasarımda farklı şekillerde kullanılabilir. Bir başlık için yoğun ve ağır, metnin gövdesi için hafif normaldir. Bir tek yazı tipinin ne kadar çok yönlü olabileceğini asla küçümsemeyin.

Ekrana Optimize Edilecek En İyi Yazı Tipleri
Yukarıda belirtildiği gibi, sans-serif, dijital tasarımın artan önemi nedeniyle zemin kazanmıştır. Ancak ailesi ne olursa olsun, dijital kullanım için tüm yazı tipleri, çeşitli ayarlarda ekran ve performansını iyileştirmek için ince ayar yapılmıştır. Bu, tasarımınızla ilgilenen kişi için daha az göz yoğunluğu ve yorgunluğu demek olur. Bir web sitesi tasarımcısıysanız bu son derece önemlidir.

Öte yandan, birçok web yazı tipi, web sitelerinin dijital arayüzlerdeki tasarım potansiyelinden tam olarak yararlanabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır ve hatta karşılık gelen bir masaüstü yazı tipinden bile yararlanamaz. Bu nedenle, web tasarımından basılı pazarlama materyallerine geçişi düşünüyorsanız, yazı tipi seçimini dikkatlice düşünmek önemlidir.

Çağa Ayak Uydurun
Font seçerken en önemli tavsiye her zaman dönemin özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Yukarıda açıklandığı gibi, her stil türü, ne zaman popüler olduğuna bağlı olarak bir miktar bagaj taşır ve popülerlik kazanmıştır. Yazı tipinin bahsettiği dönemi düşünmek, doğru yazı tipini seçmek için harika bir kısayoldur: renkli bir 90’lar dönemi, bir web tasarım şirketi için kötü bir seçim olabilir. Tabi bu o dönemi tasarımcı olarak nasıl ele aldığınıza bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Örneğin, bilim kurgu hissi veren sans-serif geometrik yazı tipi, bir bahçecilik işletmesi için iyi çalışmaz.

Artık birden fazla yazı tipini bildiğinize göre tasarımınızı istediğiniz düzeye ve hatta üst düzeye çıkarabilirsiniz. İşin özüne baktığımızda sizin yararınıza olan tavsiyeler genellikle sevimsiz gelebilir. Çünkü yararınıza olan tavsiyeler genellikle bir amacı başarmaya yöneliktir ve bu durumda konfor alanınızın dışına çıkmanız gerekir. Yazı fontlarını henüz yeni denemeye başlıyorsanız ve aklınızda muhteşem bir kombinasyon yok ise Konya web tasarım olarak adım adım gitmenizi tavsiye ediyoruz. Sonuçta bir çocuk bile yürümeye başlamadan önce emeklemeyi öğrenmiştir. Tıpkı bir çocuğun emeklemeden sonraki ilk adımları gibi sizde ağır ve istikrarlı bir şekilde ilerlediğinizde tasarımınız için en doğru yazı fontlarını ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun bir diğer yolu da sürekli denemekten geçiyor. Deneme yanılma yöntemi tarih boyunca birçok deneyimin kazanılmasında en etkili yol olmuştur. Bunu elbet sizde biliyorsunuz bizim amacımız farkındalık yaratmak ve yalnız olmadığınızı hatırlatmaktır. Çünkü hiçbir bilgi yoktur ki bir anda bilgi sahibi olsun. Zaman ve emeği karşılığını almayan yoktur. Bu nedenle hiç yılmadan denemeye devam edin.

Bazen iki yazı tipinin bir kombinasyonu, bir yayın oluşturur, bölümlerinin toplamından daha fazladır ve sizin asla işe yarayacağını düşünmediğiniz bir yazı tipi, tüm tasarım sorunlarınızın cevabıdır. Ve en deneyimli tasarımcının bile doğru olanı bulmadan önce birkaç stilde yazı tipi ve yazı tipi kombinasyonu olduğunu unutmayın. Risk almak ve bir sonraki tipografi projenizin parlamasını sağlamak için yazı tipi türlerinin kurallarını öğrenin!

Bu makalemizde bir marka oluşturma ve seçebileceğiniz yazı fontlarını Konya web tasarım ve Konya yazılım ekibi olarak ele aldık. Sizde bu yönergeleri adım adım uyguladığınızda işletmenizin yüzünü en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Buna zamanınız yok mu? Codeliva Yazılım deneyimine katılarak uzman ekibimizle projenizi hayata birlikte geçirebiliriz.