Mobil Uygulama Nedir?

Codeliva Blog > Mobil Uygulama Nedir?
28 Ocak 2021

Mobil uygulama, akıllı telefon ya da tablet gibi cihazlara özel geliştirilen yazılım ve tasarımlarla kullanıcılara sunulan hizmetlerdir. Mobil cihazların yaygın kullanımı, masaüstü cihaz kullanımını azaltarak mobil uygulama ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Mobil uygulamalar, günümüzde iş, sağlık, sanayi sektörleri hatta oyunlara kadar her yaş kitlesinin ihtiyacını karşılamaktadır.

MOBİL UYGULAMA NASIL GELİŞTİRİLİR?
Mobil uygulama geliştirme sürecinde endüstri bilgisi, donanım ve sağlam bir pazar planı analizi yapmak gerekir. Pazar alanı eksik ya da zayıf araştırılmış uygulamalar kullanıcılar tarafından kısa sürede bırakılır. İhtiyaç duyulan uygulamaların neler olduğunu belirlemek için pazar araştırmasının doğru analizlerle ortaya konulması önemlidir. Ayrıca hangi amaca hizmet edeceği ve hangi sorunları çözeceği belirlenmelidir.

- Fikir
Fikirler genelde bizim ihtiyaçlarımızdan doğar. Bazen de bir amaca hizmet etmek ve problemleri çözmek niyetiyle ortaya yarar sağlayan fikirler çıkabilir. Araştırmalarımız fikirler bulmaya yardımcı olur. Sahip olunan fikirler notlar halinde bir yerde toplanır. Bu notlar proje aşamasında gözle görünen bir yerde olmalıdır.

- Araştırma
Bulunan fikirler hakkında araştırma çalışmaları yapılmalıdır. Fikirlerinize uygun kullanılan uygulamalar olumlu ve olumsuz yönleri, geliştirilebilir olup olamayacağı belirlenmelidir. Bütçe, maliyet planlaması ve pazar analizi yapılmalıdır.

- Hedef kitle
Mobil uygulama geliştirirken hitap edeceğiniz kitleyi ve uygulanma alanlarını iyi belirlemek gerekir. IOS ve Android işletim sistemine sahip mağazalarda birçok uygulama mevcuttur. Hedef kitle belirlemede oluşturulacak uygulamaya benzer mağazalardaki uygulamaların ne derece tercih edildiği, nasıl yorumlar aldığı gibi detayları takip etmek yararlı olacaktır.

- Kolay ve kullanışlı
Benzer uygulamalardan hedef kitle analizleri yaparak bir pazarlama planı oluşturulmalıdır. Uygulamaların eksi ve artı yönlerinden yola çıkarak bir strateji belirlenmelidir. Uygulamanın kullanıcılar tarafından karmaşık olmadan, basit ve kullanışlı olması kullanıcı dostu mobil uygulama geliştirmek için önemlidir.

- Hayata geçirme
Kullanıcı dostu mobil uygulamalar için ilgi çekici tasarımlar önemlidir. Her platforma uyumlu mobil uygulama yapmak dikkat edilmesi gereken başka detaylardandır. Android ve IOS işletim sistemlerine uygun mobil uygulamalar kullanılabilirliği arttırmaya yardımcı olur. Tasarım ve içerikler hazırlanıp yazılımı yapılır. Deneme ve testlerin ardından kullanıcılarla buluşur.

MOBİL UYGULAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Mobil kullanıcıları zamanının büyük bir çoğunluğunu burada geçirmektedir. Bu yüzden mobil uygulamalar sürekli değişime ve gelişime açıktır. Mobil uygulamaların masaüstlerine göre daha kullanışlı olması, mobillerin kendi içinde işletim sistemi farklılıkları olması, uyumluluk kuralları gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususları ortaya çıkarmıştır.

- Mobil uyumlu işletim sistemleri nelerdir?
Mobil uygulamaların hedef kitle analizleri belirlendiğinde işletim sistemlerine göre farklı mağazalar keşfedilir. Günümüzde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen sistemler, IOS ve Android işletim sistemleridir. Mobil uygulamaların işletim sistemlerine göre çevrimiçi uygulama mağazaları; IOS işletim sistemi için App Store, Android işletim sistemi için Google Play’dir.

- Yalnızca mobile uygun bir uygulama geliştirmek fayda sağlar mı?
Günümüzde masaüstü cihazların kullanımı, mobil cihazlara göre azalmaktadır. Bunun sebebi mobil cihazların yer kaplayan büyük masaüstlerine kıyasla, küçük, taşınması kolay ve ergonomik olmasıdır. Her ne kadar masaüstü cihazların azalsa da kullanılamaz değildir. Birçok iş sektöründe ya da evde uzun mesailer ayrılarak yapılan işlerde masaüstü cihazlar tercih edilmektedir. Bu kriterleri göz önüne alarak hazırlanacak uygulamanın, görsel ve içeriklerinin her cihaza uyumlu olarak tasarlanması, uygulamanın kullanım alanlarına olumlu katkılar sağlar.

- Mobil uygulamalar ve web uygulamaların farkları nelerdir?
Uygulamalar geliştirilirken kullanıcı odaklı sorunlarla karşılaşmamak için mobil ve web uyumlu tasarım ve içeriklerin gerekliliğinden bahsettik. Kullanıcılar uygulamaları kullanırken açılan ara yüzlerin büyük ya da çok küçük olmaması gerekir. Kullanıcılar, mobilde sağa sola kaydırmalar yapmadan ya da masaüstünde mobil uyumlu çok küçük sayfaları büyütme ihtiyacı hissetmeden kullanışlı uygulamaları tercih eder. Cihazların, boyutları, bellek türleri, işlemci özellikleri, grafik ara yüzleri gibi birçok işlevi barındıran özellikleri dikkate alınarak tasarım ve içerikler yapılmalıdır.

- Muhteşem bir tasarım yapmak yeterli mi?
Kullanıcıların bir uygulamayı kullanmadan önce dikkat ettiği nokta benzersiz ve dikkat çeken tasarımlardır. Muhteşem bir tasarım yapmak kullanıcılar için yeterli ancak yazılım için tek başına yeterli olmayabilir. Yapılan tasarımın yazılımla bağlantılı olduğunun bilinciyle araştırma yapılmalıdır. Tasarım ve içerikler mobil ve masaüstünde farklılıklar gösterir. Her cihaza uyumlu tasarım ve içeriklerin yapılması, kullanıcıların aksaklıklar yaşamaması adına önemlidir.

- Seçenekler çoğaldığında ne yapılmalı?
Tasarım yapılırken birden fazla seçenekle karşılaşmak olası bir durumdur. Bu aşamada seçenekleri minimuma indirmek gerekir. En gerekli olanlar ve gereksiz olanları ayırıp hedefe odaklanmak, kafa karıştırıcı tasarımların ortaya çıkmasını önler.

- Mobil yönlendirmeler nasıl olmalıdır?
Mobil yönlendirme sayfa geçişlerini etkilemektedir. Sayfa geçişlerine bağlı olarak sayfa hızının düşmesi kullanıcılar tarafından olumsuz bir etki yaratabilir. Bunu önlemek için sayfa izinleri, yönlendirmeler minumuma indirilerek sayfa hızı korunmalı ve kullanıcılar sıkılmamalıdır.

- Sayfa hızının mobilde faktörü nedir?
İnternet kullanımı mobil şebekeler, ev ve iş yerlerindeki internetler aracılığıyla sağlanır. Mobil şebeke internetleri diğerlerine göre daha güvensiz ve yavaştır. Hızlı sayfa geçişlerine sahip olmak için test ve denemeler yapılmalıdır.

- Reklam geçişleri / Pop-up etkileri nelerdir?
Masaüstü veya mobil cihaz uygulamalarının kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen kısmı gereksiz reklamlardır. Rahatsızlık veren veya kapatılması zor reklamlar yerine Google tarafından önerilen bilgi çubukları veya afişler tercih edilmelidir. Google tarafından mobil reklam geçişleri dizinlerde birtakım sorunları oluşturup ve rahatsızlık vereceğinden önerilmez.

- Aynı orantıda deneyimi nasıl yaşarım?
Mobil uygulama geliştirirken grid yapıda tasarımlar farklı deneyimler yaşatır. Zihinde tasarlanıp simüle edilen uygulama, grid yapıdaki tasarımlarla simüle edilerek artı-eksileri görmeye yardımcı olur.

İyi araştırılan ve sağlam stratejiyle tasarlanan yaratıcı ürünler başarıyı yakalar. Konya web tasarım olarak ihtiyaç ve değerlerinizi önemsiyor, ar-ge yazılım ekibimizle birlikte, pazar analizleri doğru yapılmış ve sağlam stratejilere sahip ürünler sunuyoruz.

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRMENİN AVANTAJLARI
Gündelik hayatı kolaylaştırmak için günümüz teknolojisinin ivme kazanması birçok fikri ortaya çıkarmıştır. Mobil cihazlarda geliştirilen uygulamalar sayesinde mobil kullanımı da artış göstermiştir. Mobil cihazların birçok ihtiyacı kolaylaştırması ile mobil uygulamalar önem kazanmıştır.

Dijital ortamdaki birçok faaliyet, zamanı değerli kılmak için yapılmaktadır. Geliştirilen sosyal medyalar, alışveriş siteleri, e-ticaret sistemleri gibi uygulamalar ile insanlar mobil cihazlarda daha çok zaman geçirmektedir. Hedef kitleye hızlı ulaşma, pazarlama, kolay satış ve dönüşüm gibi özellikleri sayesinde mobil uygulamalar önem kazanarak birçok büyük şirketin yatırım limanı olmuştur. Ayrıca marka bilinirliği sayesinde kurumsallaşmada hızlı başarı yakaladığı için tercih edilmektedir. Uygulamalar aracılığıyla yapılan sanal pazarlama ya da dijital pazarlama olarak bilinen yöntemler kurumsallaşmayı hedefleyen girişimciler için marka bilinirliği oluşturarak prestij kazanmalarını sağlamaktadır.

Günümüzde bir işletmeye masaüstü cihazlar olmadan, akıllı telefonlarla ulaşabilmek iletişimin dinamik olabilmesi için gerekli görülmüştür. Buna bağlı olarak küçük ve orta ölçekli işletmeler için mobil uygulamaların kullanılabilirliği son zamanlarda artış göstermiştir. İşletme sahiplerinin müşteriyle doğrudan iletişime geçerek ödeme alabildiği, sorunsuz ve pratik iş takibi yapılabildiği ve birçok faaliyetlerin gerçekleştirildiği E- Ticaret sistemlerinin geliştirilmesi, kişilerin işlerini kolaylaştırarak, zamandan ve maliyetten tasarruf etmelerini sağlamıştır.