Web Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Codeliva Blog > Web Yazılıma Nereden Başlamalıyım?
28 Ocak 2021

Yazılımın nasıl yapıldığını ve algoritma geliştirme mantığını öğrendikten sonra yazılım dillerini öğrenmek daha da kolaylaşır. Üstelik bir programa dili haftalar, aylar içerisinde öğrenilebilir. Fakat programlama dilinde uzmanlaşmak seneler sürebilir. Hangi programlama diliyle başlayacağımızın hiçbir önemi yoktur. Mühim olan tek nokta; sıkılmadan kullanabileceğiniz, kolay ve dokümanları fazla bir dil olup, çalışmayı yaparken zevk alarak kendinizi geliştirebilmenizdir. Bu şekilde eğlenerek hem yazılım geliştirmeyi öğrenecek hem de programlama dillerini öğrenme sürecini bizzat yaşayacaksınız. İlerde bu durum sizin çok işinize yarayacaktır.

İlk etapta HTML, CSS ve JavaScript yazılım dillerini öğrenmeniz alışma sürecinizi kolaylaştırır. Bu yazılım dillerini kullanarak çok basit bir şekilde, görsel yönden zengin kurgulamaları geliştirebilirsiniz. Biraz teknik bilgi vermek gerekirse, HTML ve CSS günümüz web sitelerinde kullanılan dillerdir. Web sitesi arayüzü bu yazılım dilleri ile geliştirilir. JavaScript ise web sitelerini etkileşimli hale getiren, kolay öğrenilebilir bir programlama dilidir. JavaSicript, front-end ve back-end yazılımlarında kullanılmaktadır. Kısacası JavaScript kullanım alanı çok geniştir. Bu programlama dillerini kullanarak, estetik tasarımlara sahip web sitelerini hayata geçirebilirsiniz.

HTML - CSS ve JavaScript dillerini hızlı ve maliyetsiz bir şekilde öğrenmenin iki yolu vardır;

Birincisi; Türk yazılımcıların birçok platformda paylaştığı video serilerini baştan sona izlemelisiniz. Bunun için Youtube’da ücretsiz birçok HTML, CSS, JS videoları mevcuttur. İngilizceniz iyi ise, İngilizce videoları izlemeniz meslektaşlarınızla aranızda fark yaratacaktır. İkincisi; Edindiğiniz bilgilerle eş zamanlı olarak kendi projenize başlamak bu bilgileri pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Programlama dili öğrenme sürecinde proje değiştirmek çok önemlidir. Farklı projeler hem zihninizi rahatlatır hem de öğrenmeniz hızlanır. Programlama dillerini öğrenme aşamasında sorunlar yaşamanız gayet normaldir. Bunun için yazılımla alakalı soru-cevap platformlarından yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Bu ve bunun gibi birçok deneyimimizi konya yazılım sitemizin bloğunda sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.