Yazılım Öğrenmek İsteyenlere 4 Öneri

Codeliva Blog > Yazılım Öğrenmek İsteyenlere 4 Öneri
28 Ocak 2021

Yazılım alanında kendini geliştirmek isteyenlerin bilmesi gerekenleri Konya Yazılım olarak ele aldık. En önemli konu yazılım disiplinine sahip olmak ve çok çalışmaktır. İlk defa yazılım yapmaya karar verdiğinizde, nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, ne yapmanız gerektiğine 4 öneri ile bakalım.

1.Üretime odaklanınz
Yazılım konusunda başarılı olmanın yolu üretmekten geçer. Yazılımı öğrenme sürecinde karşınıza birçok kaynak çıkacaktır. Ancak bu kaynakları okumak ya da izlemek tek başına yeterli olmayabilir. Bunlar size yalnızca temel oluşturur. Tam olarak kodlamaya hazır olmak için bilgilerimiz teoride kalmamalı, pratiğe dökmeliyiz. Okursanız okumayı, yazarsanız yazmayı öğrenirsiniz! Bu nedenle ilk olarak bir proje belirlemeli ve üretime başlamalısınız. Uygulamada yazılım yaparken tıkandığınız noktada, araştırma sürecine girersiniz. İşte o zaman kodlama öğrenmeye başlarsınız. Öğrenmeye sabırla ve pes etmeden devam etmelisiniz.

2.İngilizce öğrenin
İngilizce bilmek, okumak ve okuduğunu anlamak yazılım dili açısından önemlidir. Uluslararası literatürü takip etme düzeyinde olmalısınız. Yazılımda en güncel ve doğru kaynaklar İngilizce dildedir. Bu kaynaklar yazılım dünyasının olmazsa olmazıdır. Aynı zamanda İngilizce bilmek Stackoverflow gibi yazılımla ilgili soru cevap sitelerinden bilgi edinmenizi kolaylaştırır. Böylece gelişiminiz hızlanır ve önemli bir aşama kaydetmiş olursunuz.

3.Yenilikleri takip edin ve pratik yapın
Yazılımla ilgili blokları takip etmeli ve doğru bilgiler içermesine dikkat etmelisiniz. Doğru kaynak bulmak daima önemlidir. Blogları düzenli olarak takip ederek, teknoloji ve yazılım dünyasının gelişiminden haberdar olur ve kendinizi sürekli güncelleyebilirsiniz. Edindiğiniz bu bilgiler doğrultusunda, günlük pratikler yaparak akılda kalıcılığını sağlayabiliriz. Pratik yaparken bunları tek bir güne değil de günlere yayarsanız bilgileriniz pekişir ve daha kalıcı olur.

4.Açık kaynak kodlu projelerden yararlanın
Online ortamda özgür yazılım (GNU/Linux) ve açık kaynak kod (Open Source Guides) aynı ifadelerdir. Bu tip projelerde görüntüleme, kullanabilme, değiştirebilme ve dağıtabilme gibi eylemlerde bulunabilirsiniz. Açık kaynak kodlu projeleri inceleyerek ve kullanarak bilgi haznenizi geliştirir yeni tecrübeler edinirsiniz.

Açık kaynak kodlu projelere mümkün olduğunca dahil olun. GitHub, SourceForge gibi sistemler açık kaynak kodlu yazılım geliştirme yönetimi sunar. Bu tarz platformlar ile yazılım ekosistemine dahil olarak geliştiriciler ile etkileşimde bulunun. Bu etkileşimler kodlama öğrenmenize yardımcı olacaktır.