Yazılım Nedir?

Codeliva Blog > Yazılım Nedir?
28 Ocak 2021

Yazılım, elektronik donanımların tanımlanan bir işi yapabilmeleri için bilgisayar dilleri yardımıyla oluşturduğu komutlara denir. Kısaca yazılım, bilgisayar ortamında kullanılan her türlü programa verilen isimdir. Komutlar oluşturulup işlemcilere aktarılarak elektronik cihazların iş yapmasına imkan sağlar. Programlamanın yapılabilmesi için yazılım dili ve kodlama bilmek gerekir. Özellikle bilgisayarda kullanılacak programlar için birçok farklı yazılım dili bilmek önemlidir.

Yazılımlar temelde bilgisayarlar ile özleştirilse de günümüzde birçok elektronik cihazda kullanılır. Günlük yaşamda kullanılan elektronik ev aletleri, arabalar, cep telefonları gibi teknolojiler yazılımlarla ortaya çıkar. Eğitim, sağlık, sanayi, otomotiv, bilişim, inşaat, eğlence, reklamcılık, pazarlama gibi pek çok sektörde kullanılan yazılımlar, sağladığı fayda ve kolaylıklar ile yaşamın her alanındadır. Yazılım ile elektronik parçalar, aralarında iletişim sağlarken kullanıcıların iş süreleri kısalarak, iş yükleri hafifler ve böylece iş verimleri artmış olur. Yazılım ile geliştirilen otomasyonlar sayesinde zaman gerektiren işler kolaylaşır.

Yazılım; işletim sistemi yazılımları, uygulama yazılımları ve programlama yazılımları olarak üç sınıfa ayrılır. Bu 3 sınıflandırmanın altındaki 7 unsura bağlı olarak; mobil yazılımlar, web yazılımlar ve masaüstü yazılımlardan bahsedilebilir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak kullanıcıların ihtiyaçlarını en hızlı web ve mobil yazılımlar karşılar.

Masaüstü yazılımları iş sürecinde verimliliği artırarak, ekonomik güçlenmeye yardımcı olur. Kapalı devre olarak çalışır. Hata yapma ihtimalini minimuma indirir. Güvenlik açısından diğer yazılım uygulamalarından üstündür.

Web yazılımları, web sunucusu üzerinde gerçekleşen tüm yazılımlardır. Web yazılımları kullanıcı arayüzü ve kodlama olarak ikiye ayrılır. Birçok avantaja sahiptir. En önemlisi ise her an her yerden erişim imkanı sağlar.

Mobil yazılımlar, IOS, Android ve Windows işletim sistemlerini kullanan mobil cihazlar ve tabletlerle uyumlu çalışan yazılımlardır.

Tüm bu yazılımlar için ihtiyaç duyulan yazılım dilleri çok çeşitlidir. Yazılım kodlamada ve konya yazılım firmamızda en yaygın kullanılan diller HTML, CSS, ASP, PHP, JavaScript, Java, Go, NodeJS, Swift, Ruby, Perl, Matlab, Delphi, Python, C, C# ve C++ olarak sayılabilir.