Yazılım Geliştirme Süreci Nasıldır?

Codeliva Blog > Yazılım Geliştirme Süreci Nasıldır?
28 Ocak 2021

Yazılım, kişilerin ihtiyaçlarına göre, çeşitli kodlamalarla ortaya konulan programlara denir. Yazılım geliştirme ise ürün ortaya çıkmadan önce müşterilerin ihtiyaçlarını belirleyen aşamalar doğrultusunda ortaya çıkan süreçtir. Yazılım projesinde belirlenen aşamalar planlı yönetilmelidir. Bu süreçte müşterilerle bir araya gelmek, ihtiyaçlarını belirlemek ve sürekli iletişim halinde olmak projenin sağlıklı ilerlemesi için önemlidir.

Yazılım geliştirmenin birçok aşaması vardır. Bu süreçlerin başında ihtiyaçların belirlenmesi ve proje gereksinimlerinin analiz edilmesi gelir. Amaç ve hedefler detaylı bir şekilde belirlenir. Kullanıcıya sağlanan faydalara yönelik değerlendirmeler yapılır. Yazılım projesinde zamandan tasarruf sağlamak için öncelikli ihtiyaçlar belirlenir ve detaylar daha sonra ele alınır. Müşteriler bu sayede ihtiyaçlarını tekrar analiz edebilecektir. Projenin gereken yazılım dilleri ve sunucu kapasiteleri en doğru şekilde belirlenmelidir.

Yazılımı geliştirilecek projenin web, mobil ya da masaüstü platformlarından hangisinde yayınlanacağı belirlenir. Projenin beklentilerine göre en uygun platform ve cihaz tercih edilir. Bu doğrultuda yazılım geliştirmenin ikinci aşaması da tasarımdır. Tasarımlar anlaşılır ve özgün olmalıdır. Kullanıcı kolaylığı tasarımda en önemli noktadır.

Kodlama yazılım geliştirmenin üçüncü aşamasıdır. Kodlama yapacak yazılım geliştiricisinin birçok yazılım diline hakim olması önemlidir. İyi bir kodlama alt yapısı oluşturulmalıdır. Okunulabilir ve kolay güncellenebilir bir kod, yüksek standarda sahip sürdürülebilir bir yazılım demektir.

Son olarak test aşamasına geçilir. Yazılımı geliştirilen projenin ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı, ürünün doğru bir şekilde üretilip üretilmediği test edilir. Güvenlik testi yapılıp, sistemdeki açıklar kapatılır. Stres testleri ile sistemin dayanıklı olup olmadığı anlaşılır. Projenin teslimi yapılır ve geliştirme süreci başlar. Değişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan problemlere karşı yeni çözümler üretilerek projenin sürdürülebilirliği sağlanır.

Konya Codeliva Yazılım olarak proje öncesinde yaptığımız toplantılarla ihtiyaçlarınızı belirliyoruz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda yapılan analizler ile projeye en uygun geliştirme yöntemini kullanıyoruz. İlkelerimiz doğrultusunda, donanımlı ekibimiz ile ihtiyaçlarınıza teknolojik çözümler üreterek, rakiplerinizden bir adım önde olmanıza katkı sağlıyoruz.