Mobil Uygulama Geliştirme Temelleri

Codeliva Blog > Mobil Uygulama Geliştirme Temelleri
31 Temmuz 2021

Mobil uygulama nedir? Bir mobil uygulama geliştirme yapmak istiyorsanız ilk olarak soracağınız soru bu olacaktır. Ancak biz bunu Codeliva yazılım ve mobil uygulama ekibi olarak belli başlıklar altında topladık.

Akıllı telefon ve tabletlere karşı artan trend ile mobil uygulama geliştirme yöntemleri de işletme sahipleri için popüler hale geldi. Mobil sektörün büyüyen endüstrisi haline gelen mobil uygulamalar, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şüphesiz gelişmeye devam edecektir.

Mobil uygulama nedir? Sorusu ile başlayabiliriz.

Mobil Uygulama Nedir?
Genellikle mobil uygulama olarak adlandırılan bu yazılımlar akıllı telefon veya tablet gibi cihazları çalıştırmak üzere tasarlanmıştır. Mobil uygulamaların geliştirilme amacı kullanıcılara PC erişimleriyle benzerlik gösteren deneyim yaşatmaktır. İşlevsel olarak bazı sınırlamaları içinde barındıran yazılım birimleri olsa da kullanıcı deneyimini en kaliteli şekilde sunabilmeyi başarmıştır.

Mobil uygulama yazılımları, masaüstü yazılımların aksine entegre yazılımlara girmezler. Çünkü her mobil yazılımın kendine has işlevsel sınırları mevcuttur. Örnek verecek olursak, oyunlar, mobil web tarayıcılar vb.

İşlevsel açıdan sınırlamaları mevcut olsa da mobil uygulama hizmetleri kullanıcıların cihazlarına göre tasarlanmaktadır. Cihazların tam olarak desteklediği yazılımları kullanırken, tüketicilerin tam olarak seçecekleri işlevleri sunmaktadır.

İlk uygulama yazılımlarının ilk gelişimi ve popülaritesi App Store tarafından sunulan hizmetler ile olmuştur. Kullanıcılarına, Apple Inc., İphone, İpad ve İpod Toch gibi binlerce uygulama hizmeti sunmuştur.

Kısacası bir mobil uygulama, uygulama, web uygulaması, çevrimiçi uygulama, İPhone uygulaması ya da akıllı telefon uygulaması olarak da tanımlanabilir.

Uygulama Nedir?
Uygulama basitçe, elektronik bir cihaza önceden yüklenmiş ya da sonradan yüklenecek olan yazılımlardır.

Uygulamalar genellikle mobil veya web sitelerinde çalıştırılmak üzere belli kodlarla oluşturulur.

Uygulama Türleri
Uygulamalar cihazlara ya hazır olarak kurulmuş, ya da sonradan web tarayıcı ve mağazalar aracılığıyla kurulabilen yazılımlardır. Makine kullanımının gelişmesi ile uygulamalar birçok cihazda kullanılabilir hale gelmiştir. PC dışında mobil cihaz ve tabletlerde kullanılan uygulamalar zamanla TV’lerde, akıllı saatlerde ve diğer elektronik cihazlarda kullanılmıştır. Kullanılan uygulamaların bir kısmında internet bağlantısına ihtiyaç olurken diğer kısmında internet bağlantısı olmadan da kullanılabilir.

Uygulama türlerini üç ana bölüme ayırabiliriz:

 • Masaüstü uygulamaları: Monitör, fare, klavye gibi donanımların etkileşim kurduğu bilgisayarlar için oluşturulmuştur.
 • Mobil uygulamalar: Akıllı telefon, tablet gibi dokunmatik olarak işlem yapılabilen cihazlar için kullanılır.
 • Web uygulamaları: Chrome, Yandex gibi tarayıcı tabanlı oluşturulmuş programlardır.

Temel Farklılıklar
Masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalara göre daha kompakt bir yapıdadır. Uygulamaların tüm işlevlerini içinde barındıran masaüstü uygulamaları, basit ve kullanımı kolay olan mobil uygulamalara göre daha doludur.

Çoğu masaüstü ve web uygulamasının fare, klavye ve büyük ekran kullanmak için en iyisi olduğunu ve mobil uygulamalara küçük bir ekranda parmak veya ekran kalemi ile erişilebileceğini düşünüyorsanız bu açıklama mantıklıdır.

Web uygulamaları zengin özelliklere sahip olabilir, ancak internet bağlantılarının ve web tarayıcı programlarının özelliklerinden yararlanırlar. Bazıları ağır hizmet tipi olmasına ve mobil veya masaüstü programlarının yanı sıra çalışabilmesine rağmen, çoğu web uygulamasının kullanımı daha hafiftir.

Hibrit Uygulama Nedir ?
Uygulama, bir web uygulaması ve bir masaüstü uygulamasının karma hali ise hibrit uygulama olarak adlandırılır. Bu uygulamalar, çevrimdışı masaüstü arayüzlerine, donanıma ve diğer bağlı olduğu cihazlara doğrudan erişim sağlar. Hızlı güncellemeler ve kaynak erişimleri için daima açık bir internet bağlantısı gerektirir.

İçerisinde yerel uygulamaların yüklü olduğu bir cihazın donanım işlevlerine (ivmeölçer, kamera, kişiler vs.) erişebilmek için, eklenecek yerel kodlar her platformun kullanıcı arabiriminin (İOS, Android) yerel ögelerine dahil edilir. Burada bazı özellikler sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaratabilir. Bu işlevler Webview’de istendiğinde, karma uygulama JavaScript API’sini sağlayan platforma da güvenebilir.

Hibrit mobil uygulamalar nelerdir?
Hibrit mobil uygulama da aynı mobil ve web uygulamaları gibi cihazlara yüklenen uygulamalardır. Aralarındaki fark, yerel uygulamalara, İOS veya Android gibi belirli platformlar için geliştirilmiş uygulamalara, web uygulamalarından projelere ve uygulamalar gibi davranan ancak cihazda yüklü olmayan internet projesi üzerinden erişilebilen web sitelerine sahip olmalarıdır.

Karma uygulama, bir mobil Webview nesnesi kullanılan yerel bir kapsayıcıda dağıtılır. Uygulama kullanıldığında, web yazılımlarının (CSS, JavaScript, HTML, HTML5) kullanılması nedeniyle, nesne web içeriğini görüntüleyecektir.

Bir Webview ekranına uyum sağlayan masaüstü web sitesinin web sayfası görüntülenir. Uygulama açıldığı sürece web içeriği görüntülenebilir ya da uygulamanın yalnızca belirli kısımlarını yani satın alma kanalı görüntülenir.

Hibrit uygulamaların avantajları nelerdir?
Hibrit uygulamaların sağladığı faydaları Codeliva yazılım ve mobil uygulama olarak şöyle sıralayabiliriz:

 • Kullanıcı deneyimini çevik geliştirme döngüleri ve kontrollü maliyetlerle birleştirin.
 • Apple App Store’un sınırlamalarına dikkat edin: Apple App Store’da bir uygulama dağıtmak için, başvurunun gönderilmesi ve doğrulamanın beklenmesi için bir süre olması gerekir. Gecikme, yılın zamanına ve ilk sürüm mü yoksa güncelleme mi olduğuna bağlı olarak değişecektir. Bu durum genellikle 1 ile 7 gün sürebilir. Bu nedenle, hibrit uygulamalar, uygulamalarını sık sık güncellemek isteyen geliştiriciler için büyük avantaj sağlar, çünkü değişiklikler yerel kodu içermiyorsa, yeni bir sürümü yeniden göndermeye gerek yoktur.
 • Kaynak alma: Birçok uygulamanın hem İOS hem de Android sürümü mevcuttur. Bu nedenle, ilgili programlama dilleri kullanılarak geliştirilirler. İOS uygulamalar için yaygın olarak Objective-C ya da Swift kullanılırken Android için çoğunlukla Java tercih edilir. Hibrit uygulamalar, web geliştiricileri tarafından yaygın olarak kullanılan programlama dillerinin (HTML, JavaScript ve CSS) kullanımına izin verir ve bilgilerini yeniden kullanabilirler. Bu hibrit uygulamalar oluşturmak için kaynak bulmayı kolaylaştırır.
 • Web uygulaması kodlarının tekrar kullanılması: Kod bir defa yazılır ve tüm mobil platformlara paylaştırılır.
 • Geliştirme süresinin maliyetlerini en aza indirme: Kod İOS ve Android için geliştirilmesi gereken yerel uygulamalara kıyasla bir kez yazılır, bu da geliştirme süresini ve maliyetini büyük ölçüde azaltır.

Hibrit uygulamaların sınırlamaları nelerdir?

 • Kullanıcı arayüzü sınırlıdır: Hibrit uygulamalar, yerel uygulamalarda hissettiğimiz gibi bir tasarıma sahip olmadığından, kullanıcı arayüzü de kusursuz değildir. Webview kullanımından kaynaklı bu cihazların olasılıklar karşısında tam potansiyelinden faydalanmak için kısıtlamalar mevcuttur.
 • Platformların tüm kapasitelerinden faydalanmanın güçlüğü ve imkansızlığı: Her platformda, İOS ya da Android yazılım geliştiricilerinin arzuladığı kapasiteler bulunur. Hibrit bir uygulama oluştururken başarabilmek için belirli eklentiler ve kod kombinasyonları kullanılır. Bu durumda uygulama geliştirme daha karmaşık bir hal alır.
 • Sayfalar arasındaki geçişler daha yavaş ve performansı düşüktür.
 • Tarayıcının hızı önemli bir etken olduğundan buna bağımlıdır.

Hibrit uygulamalardaki test aşamalarının sonuçları nelerdir?

• Otomatik test
Hibrit bir uygulamanın otomatik test aşaması, tıpkı bir web uygulamasındaki gibi yapılabilir. Otomatik test aşamasının her testinde, bir komut dosyası yazılır ve böylece testin aşamaları basitleştirilmiş olur.

• Manuel test
Yerel uygulamalar üzerinden yapılan testlerden farklı olarak hibrit uygulamalarda manuel testler yapılır. Testin aşamaları belli bir çaba verilerek yazılarak, testin türü ve grafikleri değerlendirilecek şekilde uyarlanır. Hibrit testlerde kullanılabilecek yöntemleri codeliva şu şekilde ele almaktadır:

 • Bir Webview kullanmak, kapsayıcı bir sayfanın çağırılması ile bağlantılı olacağından bunu parçalamak ek bir risk yaratacaktır. Bu nedenle Webview entegresinin doğru bir biçimde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontroller yapılırken yine cihazlardaki ekran çözünürlükleri dikkate alınmalıdır.
 • İşlevsel testlerde, tıklama ya da eyleme geçme durumları daha kapsamlı olmalıdır.
 • Mobil eylemlerinin mobil uygulama bileşenlerinde bazı olumlu ve olumsuz etkileri olabilir (sinyal yok, veri kaybı ya da kesintiler). Bu etkilerin yaşanmaması için özel bir dikkat gerektirir.
 • Son test aşamasında ise hesap/oturum boyutlarına bakmak gerekir. Örneğin kullanıcı yerel bir platformda oturum açmak istediğinde kusursuz bir Webview deneyimi yaşamalıdır yani yeniden bağlanmaya ihtiyaç duymamalıdır.

Manuel testlerin zorluk derecesi kullanıcı deneyiminin sorunsuz olmasına bağlıdır. Yerel uygulama ya da hibrit uygulama seçimi ise tamamen tekniktir ve sadece dahili olan kurumsal bir karar gerektirir. Kullanıcı deneyiminin sorunsuz olması gerektiğinden kullanıcılar herhangi bir sınırlama yaşamamalıdır.

Doğru uygulama türünü nasıl seçerim?
Hibrit bir uygulama geliştirme yapmadan önce bazı kriterleri dikkate almak gerekir. Bu kriterler arasında kullanıcı memnuniyetiyle birlikte beklenen iş sonuçlarını karşılaması önemlidir.

Başarılı bir hibrit projesini hayata geçirirken oluşturacağınız stratejileri seçmek için bazı soruları cevaplamalısınız. Codeliva konya mobil uygulama olarak bu soruları sizler için derledik:

 1. Hedef kitle nedir?
 2. Hedef kitlenin uygulamaya erişimi nasıl olacak?
 3. App Store’larda yer almalı mı?
 4. Sık sık güncelleme isteyen bir sistem mi?
 5. Uygulama geliştirme aşamasındaki sistematik karmaşıklıklar ne düzeyde olacak?
 6. Yerel işlevleri destekleyen cihazlara ihtiyaç var mı?
 7. Kullanıcı deneyimini ne düzeyde ve türde sunmayı hedefliyoruz?
 8. Geliştirme yaparken hangi kaynakları kullanacağız?

Codeliva - Konya Mobil Uygulamayı Ele Alıyor (Mobil Uygulama Türleri Nelerdir? )

Mobil uygulamalar, PC’lerde yaygın olarak bulunan entegre sistemlerinden uzaktır. Bunun yerine kısıtlı ve yalın işlevler sağlayan (mobil web tarayıcıları gibi) sistemlere yönelmektedir. Eski mobil cihazların sınırlı donanım kaynakları nedeniyle uygulamalar varyasyonlu görevlerden kaçınsa da, zamanla mobil uygulama geliştirme ile tüketicilere cihazlarında neler yapabileceklerini seçme özgürlüğü sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar arzulanan özgürlüklerine izin veren mobil uygulamalara daha çok yönelmektedir.

En basit bir mobil uygulama, web tabanlı yazılımları olan uygulamaları mobil cihazlara taşımaktadır. Mobil uygulama geliştirme hızı arttıkça bazen elimizdeki teknolojiler de yetersiz kalmaktadır. Sofistike bir yaklaşımda bulunacak olursak mobil uygulama geliştirmelerdeki bu sınırlamaların avantajı, mobil cihazların gelişimine katkı sağlar. Örneğin, kullanıcıların bir PC’deki gibi belirli bir konuma bağlı olmadığı düşünülürse, konum tabanlı özellikler kullanılarak oluşturulmuş uygulamalar haliyle yeniden oluşturulur.

Uygulamalar yerel ve web olmak üzere iki kategoriye ayrılırlar. Yerel uygulamalar, genelde IOS ve Android olmak üzere belirli işletim sistemleri için oluşturulmuştur. Yerel uygulamalara daha iyi bir performansa ve daha rafine bir kullanıcı ara yüzüne (UI) hakimdir ve çoğunlukla piyasaya çıkmadan önce daha titiz bir geliştirme ve kalite güvence aşamalarını adımlamaları gerekir.

Web tabanlı uygulamalar HTML5 ya da CSS kullanılarak oluşturulur ve bir tarayıcı vasıtasıyla uygulamaya konulurken minimum cihaz hafızası yeterli olur. Kullanıcı belirlenen web sayfasına yönlendirilir ve tüm bilgiler sunucu tabanlı bir veri tabanında saklanır. Dolayısıyla web uygulamalarının kullanılabilmesi için kararlı bir bağlantı olmalıdır.

Şu anda çeşitli uygulama türleri mevcut ve Codeliva yazılım ve mobil uygulama geliştirme ekibi olarak bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Mobil Oyunlar: En popüler uygulama türleri arasında yer alan mobil uygulamalar bilgisayar video oyunları ile aynı değeri sunar. Genel uygulama türleri arasında en çok tercih edilenler arasında yer alır. Tüketicilerin üçte biri mobil uygulamaları tercih ederken harcamalarının dörtte üçünü buna yatırırlar. Tüm dünyada başarıyı yakalamış oyun uygulamalarına örnek verecek olursak Candy Crush Saga ya da Angry Birds bir dönemin trend oyunları arasındaydı. Günümüzde PUBG MOBİLE gibi online strateji oyunlarının birçok türevleride ortaya çıkmıştır.
 • Verimlilik Uygulamaları: İş yükünü azaltarak iş verimliliğini artırmayı odaklayan uygulama türüdür. Bu uygulamalar aracılığıyla, e posta gönderme, iş takibi, rezervasyonlar gibi işlemler daha kolay ilerlerken iş verimliliği artar.
 • Sosyal Uygulamalar: Kişilerin eğlence ve yaşam tarzlarını konu alan bu uygulamalar günümüzde popüler hale gelmeye başladı. Sosyal medya, video paylaşma ve izleme gibi yaşamın çeşitli yönlerini ele alan bu platformlar giderek popülerliğini artırmaya devam etmektedir. Bu tip uygulamaları örnekleyecek olursak, Facebook, İnstagram ya da Tiktok gibi etkileşim sağlayan platformlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber Netflix ya da Amazon Prime Video gibi bilgi içeren platformlarda kullanıcılar arasında popülerdir.
 • E- Ticaret Uygulamaları: Bu uygulama türleri çevrimiçi ürün alıp satmaya yönelik hizmet sunar. Amazon, eBay, Trendyol, N11, Gitti Gidiyor gibi mobil uygulama türleri örnek olarak gösterilebilir. Dijital ticaretin artış gösterdiği bu günlerde üreticiler ya da satıcılar ya bu gibi platformlar aracılığıyla ürün hizmeti sunmakta ya da istediği tüm özellikleri barındıran özel e ticaret yazılımları kullanmaktadır.

Şahısların kendilerine özel kullandıkları e ticaret yazılımlarının artmasındaki en büyük etken diğer platformlardaki yüzde komisyonları gibi bütçeye zarar veren durumlarla karşılaşmamalarıdır.

 • Diğer Uygulamalar: Mobil uygulama yazılımlarının bir sınırının olmadığını Codeliva mobil uygulama geliştirme ekibi olarak sunduk. Diğer uygulamalar arasında gezginlere yardımcı olabilecek, seyahat uygulamaları (tur ve bilet rezervasyonu, seyehat günlüğü, harita gibi), sağlık alanındaki uygulamalar ve barkod tarayıcılar gibi yardımcı uygulamalar da sayılabilir.

Mobil Uygulama Ne İçin Kullanılır?
Başlangıçta uygulama kavramının işlevsel olduğunu ele almıştık. Çeşitli görevleri üslenen uygulamalar ilk olarak takvimler, e-postalar ve iletişim veritabanlarına yardımcı olmayı amaçlamıştır. Uygulama geliştirme süreci ilerledikçe bu süreçte değişmiştir. Artık uygulamalar birçok alanda kullanılmıştır. Bunlar her şeyi yapabilen ve her şey olabilen türlerini içinde barındırmıştır.

Mobil uygulama geliştirmeler, oyun, rezervasyon, e ticaret, seyahat ve daha fazlasını içinde barındırmıştır. Bu listeyi daha da uzatmak mümkün ve uzayacağı da görünüyor.

Mobil uygulamaların istenilen işlevleri yerine getirebilmesi için gerekli izinlerin de kullanıcı tarafından verilmesi gerekir. Gereken izinler verildiğinde uygulamalar verilere erişebilir.

Uygulamaların erişebileceği veriler:

 • Telefon ve e-posta kişileri ve takvim verileri,
 • Arama geçmişi,
 • Cihazın bulunduğu konum ve eşsiz kimlik verileri
 • Uygulamanın kullanımı hakkında bilgiler

Yukarıda yazılanlar her mobil uygulama için geçerli değildir. Çünkü bazı uygulamalar sadece ilgili olduğu verilere erişir. Diğer uygulamalar uygulama içinde gerekli olmayan verilere erişebilir.

Mobil uygulamalar taşınabilir cihazlarda kullanıldığından hayatı kolaylaştırır. Bu kolaylığı sağlamak için kendiniz hakkında bazı bilgileri vermek uzun soluklu kolaylık için takas yapmak gibidir. Kullanıcı istediği zaman uygulamanın erişmesini istemediği durumlarda ise gizlilik ayarları yapabilir. Eğer uygulama beklenileni karşılamıyor ya da uygulamanın erişeceği bilgiye gerek duyulmuyorsa bu gizlilik ayarları yapılabilir.

Mobil uygulama nasıl indirilir?
Taşınabilir cihazlara sahipseniz bir mobil uygulama edinmek için cihazın sunduğu yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak tüm cihazlar tüm mobil uygulamaları çalıştırmayabilir. Bunun nedeni ise mobil uygulamada kullanılan yazılım dilinin cihaza uyumluluğu ve işletim sistemiyle alakalıdır. Bu nedenle bir cihaz satın almak istediğinizde kullanacağınız uygulamalar için satın almak istiyorsanız, işletim sisteminin ne olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Uygulama mağazalarından istenilen uygulamalar edinirken bu mağazalar web tarayıcıları üzerinden edinilen uygulamalara göre daha güvenlidir. Çevrimiçi mağazaları olan mobil işletim sistemleri arasında Android ve Apple en çok tercih edilenler arasında yer alır. Trendi bu ikisine göre düşük kalan mobil işletim sistemleri Microsoft, Amazon ve BlackBerry’dir. Mobil mağazalardan edinilecek uygulamalar ücretli ve ücretsiz olarak hizmet verir. Mobil uygulamaları edinebilmek için öncelikle bir hesap oluşturmalı ve ücretli alacağınız uygulamalar için bir ödeme yöntemi oluşturmanız gerecektir.

Mobil uygulamalar nasıl çalışır?
Mobil uygulamaların tümünde kendine has çalıştırma yöntemleri vardır. Ancak hepsi aynı süreci takip eder. Temelde tüm mobil uygulamalar bir sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. Bu sorunları çözebilmek için belli yazılım parçalarının bir araya gelmesi gerekir.

Örneği bir mobil bankacılık uygulamasını ele aldığımızda, bu uygulama türleri birçok özellikleri birleştirip mobil uyumlu hale getirdiler. İşlemleri hızlı bir şekilde halledebilmek için ise yeni yazılımlar eklendi. Mobil bankacılık işlemleri, web bankacılıktan farklı olarak şunları ele almıştır:

 1. Bakiye sorgulama ve görüntüleme,
 2. Satın alma geçmişi,
 3. Satın alınan ürünlerin miktarı,
 4. Para transferleri,
 5. Ödeme yöntemleri gibi birçok özellik kullanılabilir hale gelmiştir.

Kısacası mobil bankacılık yöntemlerinin en çok tercih edilmesinin nedeni web sayfalarındaki gereksiz ayrıntılara yer verilmemesi olmuştur. İnsanların ihtiyaç duyduğu asıl faktörler mobil uygulamaya eklenerek işlemler daha kolay yoldan yapılmıştır. Bu faktör dışında taşınabilir cihazlardan erişim sağlayabilmek mobil bankacılık kullanıcılarının sayısını artırmıştır.

Mobil bankacılık örneğinde olduğu gibi birçok uygulamanın mantığı da budur. Taşınabilir bir cihazda olan yazılımlar, mobil uyumlu responsive tasarımlar ve işlevsel programlar sayesinde mobil uygulamaların kullanıcı oranları artmıştır.

Mobil uygulama fiyatları?
Mobil uygulama edinmek istiyorsanız mobil uygulama fiyatları istediğiniz kriterlere göre değişiklik gösterebilir. Bazen de mobil uygulama şirketleri (firmaları) hazır paketler de sunabilir. Ancak hazır paketler genellikle çokta tatmin edici olmaz. Bu nedenle bir mobil uygulama edinmek için istenilen parametreleri belirlemek ücret teklifi almadan önce yararınıza olacaktır.

Mobil uygulama geliştirmenin maliyeti ve güçlü uygulamalar edinmek için bütçenizi nasıl belirlersiniz?

Uygulama geliştirme maliyeti ne kadardır? Bunu anlamak için uygulamanın hangi ihtiyaçlara yönelik olduğunu belirlemek gerekir. Özel mobil uygulamalar kategorisinde bir uygulama edinmek için kriterler belirlendikten sonra fiyat araştırmasına başlanabilir. Bunun için yazılım firmaları, ajanslar ya da mobil uygulama şirketlerinden teklif alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise mobil uygulamanın edinilme süresidir. Yazılım şirketinden istediğiniz mobil uygulamanın süresini çok kısa tutmak bütçenize çokta yarar sağlamayacağı gibi doğru bir uygulama edinmenize de yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle bütçeyi ayarlamak kadar mobil uygulamanın süresini belirlemekte sizin yararınıza olacak ve çalıştığınız firmanın sağlıklı bir yazılım çıkarmasını sağlayacaktır.

Bir mobil uygulamadaki maliyeti etkileyen faktörler:

 • Firmanın türü ve kurumsallığı
 • Karmaşıklık düzeyi ve uygulamaya eklenecek özelliklerin sayısı
 • Arka plandaki altyapısı ve bağlı API’leri
 • UX/UI tasarımdaki karmaşıklık
 • Ek ögelerin ve markaların görsel olarak dahil edilmesi
 • Yerli, mobil, web, hibrit gibi yaklaşımlardan hangisi için geliştirilecek?
 • Mobil uygulama geliştirmedeki kullanılacak platformların sayısı (İOS, Android, web vb.)

Mobil uygulama geliştirme maliyetinin temellerini anlamak
Codeliva mobil uygulama olarak sıralayacağımız maliyetler temelleri daha iyi anlayabilmenize yardımcı olacaktır. Bunun için öncelikle bir fiyat aralığı belirlemeli ve proje bütçesinin ne kadar olduğunu anlayabilirsiniz.

Yerel karma bir uygulama geliştirmek istiyorsanız hedeflenen platformlara ve sisteme göre farklılık gösterecektir.

Hibrit ya da platformlar arası bir uygulama ise birden çok işletim sistemiyle çalışır. Gereken platformların belirlenerek tek bir uygulama oluşturmak paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Mobil uygulama geliştirme şirketlerinin genellikle teknik ve performans üstünlüğünü önermektedir.

Bir Android ya da İOS uygulaması edinmek ise her iki platformun işletim sisteminin de farklı olmasından dolayı iki işlem gerektirir. Bu durum fiyatlarda farklılıklar oluşturacaktır.

Yukarıda bahsedilenlerden farklı olarak yazılım şirketlerinin paket uygulamaları da incelenebilir ve kriterler uygunsa daha uygun fiyatlarda edinilerek kar sağlayabilir.

Sonuç: Mobil uygulamanızı nasıl bir bütçeyle oluşturursunuz?
Mobil uygulama geliştirmede bazı kriterleri ele alarak mobil uygulama fiyatları hakkında fikir sahibi olmanızı amaçladık. Özetle bir uygulama edinmek istiyorsanız;

 • Gerekli araştırmaları yapmalı,
 • Doğru uygulama geliştirme ekibinin kim olduğunu belirlemeli,
 • Zaman çizelgenizi belirlemeli,
 • Geliştirme oranları dikkate almalı,
 • Tasarım ve grafikleri belirlemeli,
 • Proje sahibi olarak süreci izlemeli ve dahil olarak doğru işleyişi yakalamalı,
 • Planlama her zaman yapmalı,
 • Projeniz hakkındaki tahminleri dikkate alarak gelişime açık tutmalı,
 • Uygulama kapsamına bağlı kalarak ekstra bir şey yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.