Web Tasarım Firmaları Web Siteniz İçin Ne Yapar ?

Codeliva Blog > Web Tasarım Firmaları Web Siteniz İçin Ne Yapar ?
02 Kasım 2021

İşletmeniz için web sitesi oluşturmaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken ilk şey web sitesini oluşturmak ya da bunu sizin yerinize yapacak bir web tasarım firması ile çalışmak olacaktır. Bir web sitesini oluşturmak basit görünebilir, ancak göründüğü gibi kolay bir süreç değildir. Bu nedenle birçok insan profesyonel bir şekilde web sitesi oluşturmak için bir web tasarım şirketine gitmeye karar verir. Bir web tasarım firmasına gitmeden önce, arama motoru olarak Google’da web sitesi tasarımcısı, web tasarım vs. aramaları yapmaya başlar. Bunlara başlamış bir işletme iseniz bu yazımız size bir yol rehberi olmayı amaçlamaktadır.

Bir tasarım şirketi 4 bölüme ayrılmaktadır:

 • Tasarım Departmanı (grafikleri ve sayfa düzenini yönetir).
 • Geliştirme Departmanı (site programlamasından sorumludur).
 • Pazarlama Departmanı (sitenin içeriğini, iş hedeflerini ve gerekli olabilecek her türlü analizini ele alır).
 • BT Hizmeti (web sayfalarını yönetir).

Birçok kişi yanlışlıkla web sitesi oluşturmanın bir alan adı kaydettirmek, bir web şablonu bulup siteyi oluşturmak için WordPress benzeri bir şablon kullanmak kadar kolay olduğunu varsayıyor. Bu sizin basit bir site oluşturmanıza izin verir. Sitenizin profesyonel görünmesini ve iyi performans göstermesini istiyorsanız kesinlikle bir web tasarım şirketinin sitenizi oluşturmasını istemelisiniz. Tasarımcıya hangi müşterilerle çalıştığınızı, işinizin ne olduğunu ve bir web sitesi yaparak neyi başarmayı umduğunuzu açıklayın.

Web sitesinin lansmanı (devreye alınması) için genel planlama aşağıdaki gibi olur:

 • Danışma: Web siteniz için gerekenler konusunda ön bilgi edinmek.
 • Toplantı: Belirlenen bilgiler doğrultusunda web tasarım firması ile toplantı yapma
 • Teklif: Web sitesi ve diğer hizmetler için fiyat belirlemek.
 • Açıklama: Web sitesi için bir süre belirleme, fiyat ve süreyi taahhüt edecek sözleşme imzalamak.
 • Ön Hazırlıklar: Web sitesinde işletmenin e-posta hesaplarını oluşturma, domain ve sunucu satın almak.
 • Geliştirme: Web sitesinin tasarım ve yazılımını yapmak
 • Uygunluk: Kullanıcı dostu bir web sitesi tasarımı için kullanıcı deneyimine uyumlu web tasarlamak ve mobil uyumlu hale getirmek.
 • Yayına Alma: Web sitesini kullanıcıların karşısına çıkarmak.

Web tasarım şirketleri birbirinden farklıdır. Bu farklılıklara göre kimi web tasarım şirketleri belirli bir web sitesi türü oluşturmada uzmanken, bazıları sadece kurumsal şirketlere odaklanır, diğerleri ise kendi işlerini daha küçük işletmelere entegre eder. Web tasarım şirketlerinden diğer farklılıklar ise bazı dillerin ASP ve JavaScript gibi bazılarının ise HTML kullanımına sıkı sıkıya bağlı kalmasıdır. Bazen şirketler bu dillerin dışında Drupal ve Joomla gibi içerik yönetim dillerini kullanabilir. Bu diller sitenizin nasıl çalıştığı üzerinde doğrudan etkisi olduğu için birini seçerken bu kriterleri dikkate almak isteyebilirsiniz.

Bir web tasarım şirketi tarafından üstlenilen görevlerinden bazıları şunlardır:

 • Müşteri ihtiyaçlarını ve hedefleri belirlemek ve web sitesi oluşturma maliyetini tahmin etmek.
 • Şirket ve müşteri arasında olacak bir sözleşme taahhüt etmek
 • Site verilerinin veri tabanını oluşturarak sitenin düzgün çalıştığını sağlamak ve bundan emin olmak.
 • Siteyi bir sunucuda barındırma ve olası sorunlarda hata ayıklama özelliği sağlamak.
 • Arama motorlarıyla web sitelerinin sıralanmasını optimize etmek ve site alan adlarını kaydetmek.
 • Önceden var olan ya da yeni müşterilerin web sitelerini yeniden tasarlamak.

Bir web sayfası oluşturmak için yapılması gerekenler yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Bir web tasarım şirketi, profesyonel ve çalışan bir web sitesi oluşturmanın tüm işlerini yaparken işinize odaklanmanıza olanak tanır. Bu ticari hizmetlerin maliyetleri ise değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle gösterdiğimiz adımları takip ederek iş sürecini daha iyi anlayabilmeniz için sonraki adımları Codeliva Yazılım olarak sizler için aşağıda daha açıklayıcı hale getirdik.

WEB TASARIM HİZMETİNDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

İşletmeniz ya da kendiniz için bir web sitesi yaptırmanız ya da mevcut web sitenizi revize etmeniz gerekiyor diyelim. Ancak bir web tasarımında ne arayacağınızı bilmiyorsunuz. Bunun için arama motorunda yalnızca; Konya web tasarım firmaları, web tasarım şirketleri, web sitesi tasarımcısı ya da Konya web sitesi yapan firmalar gibi kelimeler üzerinden web tasarımınızı yapacak firmalar hakkında araştırma yapmaya başlarsınız. İnternette araştırma yapmaya başlıyorsunuz ve farklı web sitesi tasarım şirketleri hizmet veriyor. Peki, bu noktada web tasarım hizmetlerinde nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Günümüzün rekabetçi pazarında, mesele güzel bir web sitesi oluşturmak değildir. Web siteniz müşterilerinizin ilgi ve ihtiyaçlarına cevap vermelidir. Web siteniz sadece iyi görünüyor ama ziyaretçiniz için çalışmıyorsa, ziyaretçi sayfanızdan ayrılarak başka bir yere gidecek ve zamanını boşa harcamış olacaktır. Ayrıca ziyaretçinin hafızasında bu şekilde kalacağınızdan size ait herhangi bir logo ya da site ile karşılaştığında antipatiden dolayı yaklaşmayacaktır. Oysa web sitelerinin tasarlanma ve geliştirilme amacı müşterileri kendimize karşı ısındırmak ve potansiyel müşterileri sadık müşterilere çevirmeye hedeflemektir. Ziyaretçiye hiçbir şey sunmayan bir web sitesi, onları potansiyel müşteriye dönüştürmeye yardımcı olmaz.

Web Tasarım Hizmetinde Başlıca Olması Gerekenler

Genel anlamda bir web tasarımına ihtiyacınız varsa daima aşağıdaki hizmetleri içermesine dikkat etmelisiniz:

 • Belli bir bütçe ile birkaç web sayfası oluşturabilmelidir.
 • Resimlerde dahil olacak şekilde sayfaların SEO altyapısına uyumlu site yapabilmenin bilincinde olmalıdır. Seo uyumlu siteler sizi arama motorlarındaki birçok karmaşadan sıyırarak işletmenizin tanınırlığına katkıda bulunur.
 • Grafik tasarım görselleri gerektiğinde satın almalıdır.
 • Site haritalarını ve genel hatlarını oluşturabilmelidir.
 • DNS değişkenlerine dikkat etmelidir.
 • Entegrasyonları formlara uyarlanması ve platformlar arası geçişlerde entegre çalışabilen sistemlere hakim olmaları gerekir.

Yukarıda saydığımız web tasarım hizmetleri size sadece bir web sitesi kazandırmak için işinize yarar. Ancak asıl hedefiniz bu işten gelir elde etmektir. Bu nedenle ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere dönüştürecek ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak bir web sitesi istiyorsanız Codeliva web tasarım kılavuzunu okumaya devam edebilirsiniz.

Site İçerisinde Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Hizmetler
Bir web sitesinin aktif olarak hareket edebilmesi için tasarımdan içeriklere kadar birçok elemanın bir görev üstlendiğinin bilincinde olmanız gerekir. Web sayfanızda yazılımdan ziyade bu iki temel unsurun da birer pazarlama aracı olduğunu bilmekte fayda vardır. Web sitesi tasarımını bu bilinçle tasarlayacak firmaları tercih etmeniz reklam maliyetlerinizi azaltmanız açısından size fayda sağlayacaktır. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için potansiyel müşteriler, sadık müşteriler ve hiç sizden haberi olmayan müşterileri analiz eden firmalar ile çalışmanız gerekir. Bu ek hizmetleri sağlayacak firmalar, sitenizin bir web barındırmadan öteye geçmesini sağlayacaktır. Bu pazarlama hizmetlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kullanıcı deneyimi ile kullanıcı arayüzü tasarımları (UX/UI): Kullanılabilirliği artırmaya yönelik yapılan bu hizmet sayesinde; gezinme, grafik ögeleri, renkler ve kullanıcı deneyimine bağlı olarak etkileşim nesneleri oluşturmak ve bunların kullanıcı dostu olmasını sağlamaktır.
 • Müşteri gibi düşünebilme: Mevcut ya da potansiyel müşterilerinize yönelik yapılan Pazar araştırmaları ile gerçek veriler ortaya çıkararak müşterilerinizin hareketlerine bağlı öngörülebilir nesneler ortaya çıkarmaktır.
 • İçerik geliştirme: Marka bilinirliğinize katkı sağlamak adına markanızın üzerinden tam olarak hareket etmeyerek diğer nesneleri verimli kullanmak ve markanıza değer katmaktır. Burada ürün ve hizmetlerinizi tanıtan birçok materyalin verimli olarak kullanılması için videolar, bloglar ya da tekliflerden faydalanmak gerekir. İçerikler benzersiz olmalı ve rakiplerinizden farkınızı ortaya koyacak teklifler barındırmalıdır.
 • İçerik paylaşımları ve yönetimleri: Oluşturulan içeriklerin birçok farklı kanaldan duyurulması farklı bir reklam stratejisi oluşturmaya yöneliktir. Fahiş fiyatlardan kurtulmak ve web sitesi hizmetinize bir miktar para ödeyerek bu hizmetten faydalanmak işletmenizin büyümesi için katkı sağlayacak ve bütçenizi koruyacaktır. Böylece ileride ücretli reklamlar vermek istediğinizde daha az bütçe ile bunu başarabilir ve birçok farklı kanalda yerinizi koruyabilirsiniz.
 • Gelen trafik ile oluşturulan pazarlama stratejileri: İçerik paylaşımları ve yönetimleri ile birçok farklı kanaldan markanızı tanıttınız ve buralardan etkileşim aldınız diyelim. Bu trafiğin doğru bir şekilde yönetilerek direk satın alma noktasına getirilmesi gerekir. Bu noktada müşterileriniz aradıklarını hemen bulmalıdır. İçerikler ve bloglar yardımıyla müşterilerinize alacakları ürünlerden farklı ürünleri de pazarlanabilmesi için çalışmalar yapılır.
 • Analitik düşünme ve öngörülü olma: Tüm bu sürecin iyi bir şekilde yönetilmesi sonucunda müşterilerinizin artık hangi davranışlarda bulunacağını önceden öngörebilirsiniz. Tüm bu süreci doğru yöneten bir web sitesi firması ile çalışmanız halinde sistem sizin için otomatik işleyecek ve birçok yönden tasarruf edebileceksiniz.

Bir Web Tasarım Firmasının Size Katacakları
İşletmeler kendilerini nasıl duyuracaklarını bilmedikleri için bunun üzerine sürekli düşünürler. Ancak yapılan en büyük yanlışlardan biri de bunun üzerine sürekli düşünmektir. İşleyiş devam ederken sizin düşünmeniz işletmenizi bir adım öteye götürmeyecektir. Potansiyel müşterileriniz ile inşa ettiğiniz işletmeniz için web tasarım firmalarının kendiliğinden gelmesini de bekleyebilirsiniz. Ancak durum görüldüğü kadar kolay değildir. Öyle olsaydı bu beklenti içine girmeden kendinize hazır bir WodPress temalı site oluşturabilirsiniz. Bu işletmeniz için bir başlangıç olabilir. Ama bu sizi nasıl bir noktaya götürür ya da işletmenize ne kadar sadık müşteriler kazandırır? Oluşturacağınız hazır site doğru çalışmazsa işletmenizde olumsuz bir etki uyandırırsınız. Düşünün! Potansiyel bir müşteri ve işletmeniz için yatırımda bulunmak istiyor, ürünlerinizi inceliyor. Öncelikle sizinle çalışmaya başlamadan önce sizi araştırmak isteyecektir. Bunun içinde ilk başvuracağı yer herkesin bildiği üzere Google olacaktır. Sitenizde inceleme yapmayı umut ederek girecektir. Ancak karşılaştığı bozuk ve altyapısı olmayan bir site olacaktır. Siteniz kurumsal bir imaja sahip olamamış ve özen gösterilmemiştir. Diyelim ki size bir şans daha verip sosyal medya kanallarını ve farklı kanalları denemiştir. Burada da ya sizinle karşılaşmıştır ya da varlığınız orada hiç yoktur. Varlığınızın hiç olmaması yine bir noktada iyi olabilir. Çünkü henüz ortada deneyimli ya da deneyimsiz olarak adlandırabileceğimiz bir firma yoktur. Bu nedenle sizi inceleyen yatırımcı için bir fikir oluşmaz. Ancak web sitenize tekrar dönüş yaptığında ve hiçbir pazarlama stratejisinin olmadığını gördüğünde hatta sitenizi arama motorunda çok zor bulduğunda olumsuz bir imajın kaçınılmaz olduğunu bilmeniz gerekir.

Tabi ki “her şey web sitesi mi?” diyebilirsiniz. Değil ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi size gelecek bir müşteri öncelikle sizinle yüzyüze tanışmadan önce sizi araştırmak ister. Ürün ve hizmetleriniz hakkında önceden bilgi sahibi olmak ister. Böyle müşteriler ile çalışmakta ne sizi yorar ne de onları yorar. Direk olarak sizinle tanışmak için gelen bir müşteri olduğunu varsayın. Bu müşteri işletmeniz hakkında zerre miktar bir şey bilmiyor diyelim. O zaman sizin kendinizi anlatabilmeniz için zaman ayırmanız gerekecektir. Bu süreçte, başka işlerinizi aksatacak ya da önemli bir toplantınızı iptal etmenize neden olacaktır. Oysa zamandan ne kadar tasarruf ederseniz işletmenizi o kadar geliştirebilirsiniz. Tüm bu süreçleri sizin için yönetecek bir web tasarım firması ile çalışmanız gerekir.

Müşteri Kitlenizi Artıracak Daha Fazla Yöntem
Yukarıda saydığımız birçok adım işletmeniz için bir başlangıç ve ilerleyiş sürecidir. Bunun daha da büyüyebilmesi ise tamamen sizin elinizdedir. Öncelikle bir web tasarım firması araştırdınız ve saydığımız adımları onlarda gözlemlemelisiniz. En önemlisi web tasarım şirketi sizin çıkarlarınızı ne derece gözetiyor buna dikkat etmelisiniz.

İşletmeniz için müşteri potansiyelini artıracak bir web sitesini sahip olmak istiyorsanız web tasarım ekibimizin hazırladığı diğer adımlara ihtiyacınız olacaktır.

 • Web sitesinin tasarımını, yazılımını ve içeriklerini hayata geçirmeden önce işletmenizi anlamak için size zaman ayıracak bir firma olmalıdır.
 • İşinizi hayata geçireceğinde müşterilerinizde etki uyandıracak mesajlar üretebilmesi için işletmenizi iyi tanımalıdır.
 • İşletmenizin web sitesine ait pazarlama stratejileri konusunda üretken olacak ve bunları uygulayabilecek bilgi ve birikime sahip olması gerekir.
 • En önemlisi ise başarınızı sizin kadar önemsemelidir.

Son maddeye dikkat etmenizi öneririm. Çünkü başarınıza ortak olmayı hedeflemeyen web tasarım firmaları sadece bütçenize odaklanır. Bütçe odaklı çalışan bir web tasarım firmasının ömrü ise çok uzun olmaz. Bu nedenle ileride sitenizde oluşacak bir sorunu çözümleyebilecek firma bulamayabilirsiniz. Web sitesi sahibi olmayı tek seferlik bir iş gibi düşünmemelisiniz. Çünkü bu komplike bir iştir. Google algoritması kendisini sürekli yenilediğinden ileride web siteniz hiç kullanılamaz hale gelebilir. Sitenizin bir sunucuda güvenli bir şekilde barındırılması gerekir. Ayrıca domain sürelerinizin takibini yapmanız ve yapamıyorsanız bu konuyu da web tasarım firması ile görüşmeniz gerekir. Gördüğünüz gibi son iki terim belki de daha önce hiç aşina olmadığınız terimlerdir. Bu terimlerin niceleri vardır. Tüm bunların üstesinden gelebilmeniz için kendinize bir tasarım firması belirlemeli ve size sunacağı hizmetleri sormanız gerekir.

İşletmeniz, gücünüzü koruma veya itibarınızı artırma, sizin ve kimliğinizi hesaba katma ve başarınıza yatırım yapma gücünde olanı yapmaya istekli bir pazarlama ortağını her zaman hak eder. Buna olası satış oluşturma, müşteri hizmetleri, itibar yönetimi, sosyal araçlar, e-ticaret, yerel pazarlama hizmetleri ve daha fazlası dahildir.

Harika bir portföyü olan işler kısmı dolu olan bir web site tasarımcısına her zaman güvenmemelisiniz. Aslında bu konuda araştırma yapın ve web tasarım firmasının diğer müşterileri için neler ürettiğini öğrenmeye çalışın. Bir çevrimiçi web sitesi derin bir denize açılmak gibidir. Şirketlerin başarılı olmak için bir web sitesi oluşturmaktan daha fazlasını yaptıklarının bilincinde olarak taleplerde bulunmanız gerekir. İşletmeniz için sadece bir web siteniz olması basit bir süreçtir ve bütçelerde buna bağlı olarak uygundur. Ancak pazarlama ve diğer kanalların hizmetlerini de edinmeniz sonrası için ekstra paralar ödememenizin önüne geçecektir. Bu nedenle web tasarım firmalarına bir web sitesinden daha fazlasını anlamalarını sağlamalısınız.

Web sitenizi oluşturmanın işletmeniz için bir başlangıç olacağını anlayan firmalar ile çalışmak gerçek bir değer ortaya çıkacağının göstergesidir. Ardından sitenize nitelikli bir trafiğin devam etmeye başladığını anlayarak büyüme şansınızı ve başarınızı artırabilirsiniz.

Site İçerisinde Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Hizmetler
Bir web sitesinin aktif olarak hareket edebilmesi için tasarımdan içeriklere kadar birçok elemanın bir görev üstlendiğinin bilincinde olmanız gerekir. Web sayfanızda yazılımdan ziyade bu iki temel unsurun da birer pazarlama aracı olduğunu bilmekte fayda vardır. Web sitesi tasarımını bu bilinçle tasarlayacak firmaları tercih etmeniz reklam maliyetlerinizi azaltmanız açısından size fayda sağlayacaktır. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için potansiyel müşteriler, sadık müşteriler ve hiç sizden haberi olmayan müşterileri analiz eden firmalar ile çalışmanız gerekir. Bu ek hizmetleri sağlayacak firmalar, sitenizin bir web barındırmadan öteye geçmesini sağlayacaktır. Bu pazarlama hizmetlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kullanıcı deneyimi ile kullanıcı arayüzü tasarımları (UX/UI): Kullanılabilirliği artırmaya yönelik yapılan bu hizmet sayesinde; gezinme, grafik ögeleri, renkler ve kullanıcı deneyimine bağlı olarak etkileşim nesneleri oluşturmak ve bunların kullanıcı dostu olmasını sağlamaktır.
 • Müşteri gibi düşünebilme: Mevcut ya da potansiyel müşterilerinize yönelik yapılan Pazar araştırmaları ile gerçek veriler ortaya çıkararak müşterilerinizin hareketlerine bağlı öngörülebilir nesneler ortaya çıkarmaktır.
 • İçerik geliştirme: Marka bilinirliğinize katkı sağlamak adına markanızın üzerinden tam olarak hareket etmeyerek diğer nesneleri verimli kullanmak ve markanıza değer katmaktır. Burada ürün ve hizmetlerinizi tanıtan birçok materyalin verimli olarak kullanılması için videolar, bloglar ya da tekliflerden faydalanmak gerekir. İçerikler benzersiz olmalı ve rakiplerinizden farkınızı ortaya koyacak teklifler barındırmalıdır.
 • İçerik paylaşımları ve yönetimleri: Oluşturulan içeriklerin birçok farklı kanaldan duyurulması farklı bir reklam stratejisi oluşturmaya yöneliktir. Fahiş fiyatlardan kurtulmak ve web sitesi hizmetinize bir miktar para ödeyerek bu hizmetten faydalanmak işletmenizin büyümesi için katkı sağlayacak ve bütçenizi koruyacaktır. Böylece ileride ücretli reklamlar vermek istediğinizde daha az bütçe ile bunu başarabilir ve birçok farklı kanalda yerinizi koruyabilirsiniz.
 • Gelen trafik ile oluşturulan pazarlama stratejileri: İçerik paylaşımları ve yönetimleri ile birçok farklı kanaldan markanızı tanıttınız ve buralardan etkileşim aldınız diyelim. Bu trafiğin doğru bir şekilde yönetilerek direk satın alma noktasına getirilmesi gerekir. Bu noktada müşterileriniz aradıklarını hemen bulmalıdır. İçerikler ve bloglar yardımıyla müşterilerinize alacakları ürünlerden farklı ürünleri de pazarlanabilmesi için çalışmalar yapılır.
 • Analitik düşünme ve öngörülü olma: Tüm bu sürecin iyi bir şekilde yönetilmesi sonucunda müşterilerinizin artık hangi davranışlarda bulunacağını önceden öngörebilirsiniz. Tüm bu süreci doğru yöneten bir web sitesi firması ile çalışmanız halinde sistem sizin için otomatik işleyecek ve birçok yönden tasarruf edebileceksiniz.

Bir Web Tasarım Firmasının Size Katacakları
İşletmeler kendilerini nasıl duyuracaklarını bilmedikleri için bunun üzerine sürekli düşünürler. Ancak yapılan en büyük yanlışlardan biri de bunun üzerine sürekli düşünmektir. İşleyiş devam ederken sizin düşünmeniz işletmenizi bir adım öteye götürmeyecektir. Potansiyel müşterileriniz ile inşa ettiğiniz işletmeniz için web tasarım firmalarının kendiliğinden gelmesini de bekleyebilirsiniz. Ancak durum görüldüğü kadar kolay değildir. Öyle olsaydı bu beklenti içine girmeden kendinize hazır bir WodPress temalı site oluşturabilirsiniz. Bu işletmeniz için bir başlangıç olabilir. Ama bu sizi nasıl bir noktaya götürür ya da işletmenize ne kadar sadık müşteriler kazandırır? Oluşturacağınız hazır site doğru çalışmazsa işletmenizde olumsuz bir etki uyandırırsınız. Düşünün! Potansiyel bir müşteri ve işletmeniz için yatırımda bulunmak istiyor, ürünlerinizi inceliyor. Öncelikle sizinle çalışmaya başlamadan önce sizi araştırmak isteyecektir. Bunun içinde ilk başvuracağı yer herkesin bildiği üzere Google olacaktır. Sitenizde inceleme yapmayı umut ederek girecektir. Ancak karşılaştığı bozuk ve altyapısı olmayan bir site olacaktır. Siteniz kurumsal bir imaja sahip olamamış ve özen gösterilmemiştir. Diyelim ki size bir şans daha verip sosyal medya kanallarını ve farklı kanalları denemiştir. Burada da ya sizinle karşılaşmıştır ya da varlığınız orada hiç yoktur. Varlığınızın hiç olmaması yine bir noktada iyi olabilir. Çünkü henüz ortada deneyimli ya da deneyimsiz olarak adlandırabileceğimiz bir firma yoktur. Bu nedenle sizi inceleyen yatırımcı için bir fikir oluşmaz. Ancak web sitenize tekrar dönüş yaptığında ve hiçbir pazarlama stratejisinin olmadığını gördüğünde hatta sitenizi arama motorunda çok zor bulduğunda olumsuz bir imajın kaçınılmaz olduğunu bilmeniz gerekir.

Tabi ki “her şey web sitesi mi?” diyebilirsiniz. Değil ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi size gelecek bir müşteri öncelikle sizinle yüzyüze tanışmadan önce sizi araştırmak ister. Ürün ve hizmetleriniz hakkında önceden bilgi sahibi olmak ister. Böyle müşteriler ile çalışmakta ne sizi yorar ne de onları yorar. Direk olarak sizinle tanışmak için gelen bir müşteri olduğunu varsayın. Bu müşteri işletmeniz hakkında zerre miktar bir şey bilmiyor diyelim. O zaman sizin kendinizi anlatabilmeniz için zaman ayırmanız gerekecektir. Bu süreçte, başka işlerinizi aksatacak ya da önemli bir toplantınızı iptal etmenize neden olacaktır. Oysa zamandan ne kadar tasarruf ederseniz işletmenizi o kadar geliştirebilirsiniz. Tüm bu süreçleri sizin için yönetecek bir web tasarım firması ile çalışmanız gerekir.

Müşteri Kitlenizi Artıracak Daha Fazla Yöntem
Yukarıda saydığımız birçok adım işletmeniz için bir başlangıç ve ilerleyiş sürecidir. Bunun daha da büyüyebilmesi ise tamamen sizin elinizdedir. Öncelikle bir web tasarım firması araştırdınız ve saydığımız adımları onlarda gözlemlemelisiniz. En önemlisi web tasarım şirketi sizin çıkarlarınızı ne derece gözetiyor buna dikkat etmelisiniz.

İşletmeniz için müşteri potansiyelini artıracak bir web sitesini sahip olmak istiyorsanız Konya web tasarım ekibinin hazırladığı diğer adımlara ihtiyacınız olacaktır.

 • Web sitesinin tasarımını, yazılımını ve içeriklerini hayata geçirmeden önce işletmenizi anlamak için size zaman ayıracak bir firma olmalıdır.
 • İşinizi hayata geçireceğinde müşterilerinizde etki uyandıracak mesajlar üretebilmesi için işletmenizi iyi tanımalıdır.
 • İşletmenizin web sitesine ait pazarlama stratejileri konusunda üretken olacak ve bunları uygulayabilecek bilgi ve birikime sahip olması gerekir.
 • En önemlisi ise başarınızı sizin kadar önemsemelidir.

Son maddeye dikkat etmenizi öneririm. Çünkü başarınıza ortak olmayı hedeflemeyen web tasarım firmaları sadece bütçenize odaklanır. Bütçe odaklı çalışan bir web tasarım firmasının ömrü ise çok uzun olmaz. Bu nedenle ileride sitenizde oluşacak bir sorunu çözümleyebilecek firma bulamayabilirsiniz. Web sitesi sahibi olmayı tek seferlik bir iş gibi düşünmemelisiniz. Çünkü bu komplike bir iştir. Google algoritması kendisini sürekli yenilediğinden ileride web siteniz hiç kullanılamaz hale gelebilir. Sitenizin bir sunucuda güvenli bir şekilde barındırılması gerekir. Ayrıca domain sürelerinizin takibini yapmanız ve yapamıyorsanız bu konuyu da web tasarım firması ile görüşmeniz gerekir. Gördüğünüz gibi son iki terim belki de daha önce hiç aşina olmadığınız terimlerdir. Bu terimlerin niceleri vardır. Tüm bunların üstesinden gelebilmeniz için kendinize bir tasarım firması belirlemeli ve size sunacağı hizmetleri sormanız gerekir.

İşletmeniz, gücünüzü koruma veya itibarınızı artırma, sizin ve kimliğinizi hesaba katma ve başarınıza yatırım yapma gücünde olanı yapmaya istekli bir pazarlama ortağını her zaman hak eder. Buna olası satış oluşturma, müşteri hizmetleri, itibar yönetimi, sosyal araçlar, e-ticaret, yerel pazarlama hizmetleri ve daha fazlası dahildir.

Harika bir portföyü olan işler kısmı dolu olan bir web site tasarımcısına her zaman güvenmemelisiniz. Aslında bu konuda araştırma yapın ve web tasarım firmasının diğer müşterileri için neler ürettiğini öğrenmeye çalışın. Bir çevrimiçi web sitesi derin bir denize açılmak gibidir. Şirketlerin başarılı olmak için bir web sitesi oluşturmaktan daha fazlasını yaptıklarının bilincinde olarak taleplerde bulunmanız gerekir. İşletmeniz için sadece bir web siteniz olması basit bir süreçtir ve bütçelerde buna bağlı olarak uygundur. Ancak pazarlama ve diğer kanalların hizmetlerini de edinmeniz sonrası için ekstra paralar ödememenizin önüne geçecektir. Bu nedenle web tasarım firmalarına bir web sitesinden daha fazlasını anlamalarını sağlamalısınız.

Web sitenizi oluşturmanın işletmeniz için bir başlangıç olacağını anlayan firmalar ile çalışmak gerçek bir değer ortaya çıkacağının göstergesidir. Ardından sitenize nitelikli bir trafiğin devam etmeye başladığını anlayarak büyüme şansınızı ve başarınızı artırabilirsiniz.